wtorek, 17 listopada 2020

"Minecraft Wyprawa" Jason Fry - recenzja

"Minecraft Wyprawa" Jason Fry

Witajcie w świecie Minecrafta. Grze, w której wszystko przypomina plac budowy, a zamiast cegły mamy elementy przypominające klocki. Jest to jedna z najpopularniejszych gier, o której słyszał prawie każdy. Ja nie gram w gry, a słyszałam, więc musi być popularna. I taka jest. Zainteresowanie Minecraftem jest na tyle ogromne, że została wydana kolejna książka o przygodach bohaterów z tego świata. 5 część wyszła spod pióra Jasona Fry i tak jak poprzednie, nie ma obrazków, a sam tekst. Dziś przybliżę Wam przygody Staxa Kamieniarza. Usiądźcie wygodnie i zaczynamy...


"Minecraft Wyprawa" Jason Fry

Najnowsza oficjalna powieść ze świata Minecrafta! Gdy Stax zostaje porwany przez piratów, musi znaleźć w sobie odwagę, aby podjąć prawdziwą walkę.

Stax Kamieniarz jest sierotą i jedynym dziedzicem fortuny, zbudowanej przez ojca i babkę – właścicieli sieci kopalni w Górnym Świecie. Mieszka w ogromnej willi, a od przygód woli samotną pracę w ogrodzie i zabawy z kotami. Pewnego dnia w jego domu pojawia się tajemniczy mężczyzna, który okazuje się groźnym złoczyńcą. Wraz z bandą piratów rabuje posiadłość i porywa Staxa. Po długiej koszmarnej podróży przez pełne niebezpieczeństw morza bandyci porzucają chłopaka na pustynnym wybrzeżu. Stax nigdy nie musiał walczyć o przetrwanie i jest pewien, że nie przeżyje nocy, ale ku własnemu zdumieniu odnajduje w sobie siłę, która pozwala mu pokonywać przeciwności losu. Stax postanawia odzyskać rodzinny majątek i zemścić się na bandytach. Buduje więc łódź i wyrusza na długą, pełną przygód wyprawę, która na zawsze odmieni jego życie.

"Minecraft Wyprawa" Jason Fry

Każda książka ze świata Minecrafta napisana jest przez innego autora. Do tej pory czytałam tylko Kres, ale teraz mam porównanie i z całą pewnością mogę przyznać, że ta książka jest łatwiejsza w odbiorze. Autor ma przyjemny styl pisania. Buduje proste i w większości przypadków niezbyt długie zdania. Pamiętajmy, że głównymi odbiorcami książki są dzieci. Oczywiście czytające samodzielnie, ale ważne jest to, by książka była dostosowana do ich wieku i możliwości czytelniczych. I tu tak jest. O ile w Kresie momentami się gubiłam, to tu nie miałam tego problemu. Autor stanął na wysokości zadania, by dzieciakom łatwo i przyjemnie się czytało. 

"Minecraft Wyprawa" Jason Fry

Bohaterem książki jest Stax Kamienieniarz, który został sierotą będąc nastolatkiem. Mieszka z trzema kotami: Węglem, Szmaragdem i Lazurytem. Jest typem domatora. Najbardziej lubi towarzystwo swoich kotów, które bardzo kocha. Nie wszystkim się to podoba. Niektórzy z jego sąsiadów potrafią nawet wyśmiewać się z chłopaka, za to że stroni od towarzystwa innych ludzi. 

Pech chciał, że chłopiec zostaje porwany przez groźnego złoczyńcę i bandę piratów, a jego dom splądrowany. Chłopak ma do wyboru poddać się i pogodzić ze swoim losem, albo walczyć o przetrwanie. Wybiera to drugie. Poprzysięga bandytom zemstę i zamierza walczyć o majątek swoich przodków. Czy chłopcu się to uda? 

Tak zaczyna się wielka przygoda Staxa, który do tej pory najlepiej czuł się towarzystwie pupili. Wielki świat stoi przed nim otworem i jest na wyciągnięcie ręki. Trzeba się tylko odważyć. 

Historia Staxa Kamieniarza jest właśnie opowieścią o odwadze i poświęceniu. Jest to książka z przesłaniem, a dzieciaki na pewno będą śledzić z zapartym tchem losy chłopca, który w jednej chwili stracił ukochany dom i dobytek, by zaraz podnieść się z kolan i zawalczyć o przyszłość swoją i to co mu się należy. 

"Minecraft Wyprawa" Jason Fry

Czytając tę książkę przypomina mi się przysłowie "co nas nie zabije, to nas wzmocni" i tu doskonale jest to zobrazowane. Autor pokazuje swoim czytelnikom, że nie można przestać walczyć o swoje, choć świat wali nam się na głowę. Stax w jednej chwili traci wszystko. Ale są to tylko dobra materialne. Najważniejsze jest to, co chłopiec ma w sercu. A jest w nim ogromna odwaga i determinacja, by walczyć i się nie poddać. 

Każdy z nas powinien mieć w sobie choć cząstkę odwagi takiego Staxa Kamienarza. Myślę, że wielu młodych czytelników skorzysta na lekturze Wyprawy. Może ta książka pomoże im znaleźć w sobie odwagę, którą gdzieś zgubili. Może pomoże im zawalczyć o swoje? 

Minecraft Wyprawa ukazała się nakładem Wydawnictwa Muza
Znacie świat Minecrafta? A może gracie w grę lub Wasze dzieciaki to robią? 

14 komentarzy:

 1. Ja nie gram, widziałam jak kuzyn grał. :D Na pewno książka może być ciekawa dla osób, które interesują się tą grą.

  OdpowiedzUsuń
 2. Swego czasu miałam wrażenie, że wszyscy grają w Minecrafta, a mnie jakoś nigdy ta gra nie przekonywała. Książkę widzę po raz pierwszy, ale brzmi ciekawie. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zamówiłam ją dla swojego syna. Po Twojej recenzji myślę, że sama też chętnie ją przeczytam i to już niedługo. Bardzo ładnie to wszystko opisałaś i zachęciłaś do czytania.

  OdpowiedzUsuń
 4. To nawet są powieści o tym świecie. Nie wiedziałam. Mimo wszystko nie jestem fanką Minecrafta, więc to raczej pozycja nie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Znam tę grę tylko z tytułu, nigdy nie spotkałam się z jej tematyką. Choć ostatnio moje dziecko coś wspominało o takiej książce

  OdpowiedzUsuń
 6. Grę znam, o dziwo gra w nią moja bratanica, która zawsze żyła w świecie księżniczek i kucyków. Myślę, że z takiej książki by się ucieszyła, już ciotka wie co jej kupi :) a może ja sama też przeczytam? To będziemy miały o czym rozmawiać przez telefon :)

  OdpowiedzUsuń
 7. U mojego syna już stoi na półce, ale nie mogę sięgnąć zanim on przeczyta. Chociaż znając życie coś mi w międzyczasie zaspoileruje!

  OdpowiedzUsuń
 8. u mnie jeszcze za wcześnie na minecrafta, ale mój chrześniak bardzo się interesuje, więc myślę, że taka lektura sprawiłaby mu przyjemność :-)

  OdpowiedzUsuń
 9. Moja córka kiedyś uwielbiałam Minecraft, czesto grała jak i miała książki. Myślę że to może być idelany prezent.

  OdpowiedzUsuń
 10. Jak tylko słyszę słowo Minecraft to dostaje gorączki! Nienawidzę, nienawidzę! Także nawet bym na taką książkę nie spojrzała - a o grze nie wspomnę. Działa to na mnie jak płachta na byka haha!

  OdpowiedzUsuń
 11. Ten tytuł jest zdecydowanie nie dla mnie. Miałam okazję kiedyś grać w tę grę, ale jedynie przez 5 min, nie spodobała mi się

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo lubię książki ze świata Minecrafta, bo uważam, że to właśnie takie tytuły są w stanie skłonić młodych ludzi do czytania :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Z tej książki na pewno byłaby zachwycona moja córka. Jest już w tym wieku, że Minecraft, Roblox itp to główne zainteresowania jeśli chodzi o gry komputerowe.
  A po za tym..lada moment Mikołajki i jest możliwość dorzucenia dodatkowego prezentu do przysłowiowego buta :)

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję Ci za odwiedzenie mojego bloga i każdy pozostawiony przez Ciebie komentarz. Motywuje mnie to działania.

Komentując post wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych, które odbywa się na podstawie zgody użytkownika na przetwarzanie danych osobowych (art. 6 ust. 1 lit a RODO z dn. 25.05.2018)