czwartek, 27 maja 2021

"Mati nie umie robić salta" Anti Saar - recenzja


"Mati nie umie robić salta" Anti Saar


Mati to siedmioletni estoński chłopiec, który niczym nie różni się od swoich rówieśników z innych krajów. Ma swoje przemyślenia i racje, a także problemy, które w jego wieku są zupełnie normalne. Mati nie umie robić salta, a jego koleżanka Kaisa umie robić piękne salto, czym wzbudza zazdrość u chłopca. A od złości do frustracji już tylko jeden krok....


"Mati nie umie robić salta" Anti Saar - recenzja

Trzymam w rękach książkę "Mati nie umie robić salta" autorstwa Anti Saar. Autor ma troje dzieci i to o nich i dla nich zaczął pisać książki. Jak wyszło? Muszę przyznać, że całkiem nieźle. 

Kto z nas nie miał siedmiu lat, ręką do góry. Uuuu, nie widzę rąk, więc zakładam, że wszyscy mieli. A pamiętacie może, że to trudny wiek? Nie wiem jak jest w Estonii, ale u nas siedmiolatek zaczyna swoją przygodę ze szkołą. Już nie jest małym dzidziusiem, a uczniem. Ale nie oznacza to, że przestał być dzieckiem. A u dzieci wzbudzić frustrację lub je zasmucić jest bardzo łatwo. Szczególnie, gdy inne dzieci są w czymś lepsze i lubią głośno o tym mówić. 

"Mati nie umie robić salta" Anti Saar

"Mati nie umie robić salta" Anti Saar

"Mati nie umie robić salta" Anti Saar

Książka tak naprawdę nie jest o tym, że problemem Matiego jest nieumiejętność zrobienia salta, choć jest to podane jako przykład. To książka o emocjach, o trudnym wieku, o niezrozumieniu. My rodzice mamy inne problemy, a dzieci mają inne. Trudno, żeby myślały o tym, za co zapłacić rachunek za światło? W ich poniekąd beztroskim życiu, pojawiają się czarne chmury zwiastujące burzę. Taka burza nadciąga u Matiego. Frustracja rośnie, do głowy przychodzą smutne i złe myśli. 

Skąd to wiem? Otóż książka pisana jest z perspektywy siedmioletniego chłopca, który nie radzi sobie z emocjami. Całość tekstu jest monologiem wewnętrznym. Poznajemy jego uczucia, emocje, o których my dorośli już dawno zapomnieliśmy, ponieważ mamy swoje problemy. 

Głupia dla nas rzecz, jaką jest nieumiejętność zrobienia salta sprawia, że chłopiec w myślach życzy koleżance by spadła z trampoliny lub by pogryzł ją pies sąsiadów. Wszyscy są źli, nikt go nie rozumie. Ale kto z Was nie życzył źle sąsiadowi, gdy jego ogródek lub balkon wyglądał lepiej? Przyznajcie się. 

W książce znajdziecie lekko karykaturalne rysunki, obrazujące ogrom emocji, z jakimi musi zmierzyć się dziecko. 

"Mati nie umie robić salta" Anti Saar - recenzja

Mi ta książka daje do myślenia i przypomina mi, że jako mama powinnam mieć więcej empatii i częściej rozmawiać ze swoim dzieckiem. Bo dziecko może nie mówić, a dusić w sobie niektóre emocje. A to dla nikogo nie jest dobre.Znacie książeczki o Matim?
 

8 komentarzy:

 1. Staram się uświadamiać moje dzieci że nie wszyscy wszystko umieją i nie można się wówczas wyśmiewać. Takie ksiązeczki są bardzo potrzebna.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie znam jeszcze tej książki, ale bycie empatycznym na pewno nie zaszkodzi.

  OdpowiedzUsuń
 3. Kocham książki z Widnokręgu! Są przecudowne. Na tę serię czekam bo chcę poznać przygody Mattiego :)

  OdpowiedzUsuń
 4. O ile lubię książki tego wydawnictwa, to tych o Matim nie kojarzę. Szkoda trochę, bo ta fajnie się zapowiada.

  OdpowiedzUsuń
 5. nie znam tej książki, ale muszę jak najszybciej nadrobić, mojej starszej na pewno się spodoba

  OdpowiedzUsuń
 6. Idealna książka dla mnie. Mam w domu 7-mio latkę i często zdarza się, że ma nagłe zmiany nastrojów a ja nie wiem o co chodzi. Chętnie kupię tą książkę i przeczytam razem z moją córką.

  OdpowiedzUsuń
 7. Jako rodzice musimy pomagać swoim dzieciom uczyć się emocji i radzić sobie z nimi. Ta książka jest świetnym przykładem że dzieci nie potrafią radzić sobie z emocjami

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie miałam okazji poznać książek z przygodami Matiego ale wydają mi się ciekawe. Niestety nie mam komu ich kupować, bo moje dzieciaki już powyrastały z takich ksiązeczek.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję Ci za odwiedzenie mojego bloga i każdy pozostawiony przez Ciebie komentarz. Motywuje mnie to działania.

Komentując post wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych, które odbywa się na podstawie zgody użytkownika na przetwarzanie danych osobowych (art. 6 ust. 1 lit a RODO z dn. 25.05.2018)