wtorek, 6 września 2022

Grzesznik. Rizzoli & Isles Tom 3. Tess Gerritsen - recenzja - księgarnia Tania Książka

Grzesznik. Rizzoli & Isles Tom 3. Tess Gerritsen - recenzja - księgarnia Tania Książka


Seria Rizzoli & Isles autorstwa Tess Gerritsen już od pierwszego tomu przypadła mi do gustu i postanowiłam, że będę te książki kolekcjonować. Najbardziej podoba mi się to, że autorka jest lekarzem i przemyca w teście sporą dawkę wiedzy medycznej. Tom 3 "Grzesznik" w nowej szacie graficznej już w sprzedaży. To była naprawdę dobra książka.


Grzesznik. Rizzoli & Isles Tom 3. Tess Gerritsen - recenzja - księgarnia Tania Książka

W środku zimy doktor Maura Isles i detektyw Jane Rizzoli zostają wezwane do nietypowej zbrodni. W murach klasztoru klauzulowego brutalnie zamordowano dwie zakonnice. Z początku partnerki podejrzewają, że to atak nie na same kobiety, ale na instytucję Kościoła... Sekcja zwłok ujawnia jednak wstrząsające informacje i z każdym nowym śladem - i ciałem - sprawa obiera coraz bardziej niepokojący kierunek. Na światło dzienne wychodzą dawno pogrzebane tajemnice. Maura i Jane ze zgrozą uświadamiają sobie, że są z nimi związane osobiście...

Grzesznik. Rizzoli & Isles Tom 3. Tess Gerritsen - recenzja - księgarnia Tania Książka

Po przeczytaniu dwóch pierwszych tomów zastanawiałam się czemu seria nazywa się Rizzoli & Isles, skoro w pierwszej części pojawiła się tylko Rizzoli, w drugiej o Isles jest zaledwie kilka wzmianek. Mam takie przypuszczenie, że dwa pierwsze tomy miały być dylogią, ale tak się spodobały, że autorka zrobiła z tego serię. Ale tak jak napisałam, to tylko moje przypuszczenie. Tym bardziej, że jedynka i dwójka to jedna i ta sama historia, natomiast w tomie trzecim mamy już do czynienia z inną zbrodnią. W tym tomie autorka skupia się bardziej na postaciach Rizzoli i doktor Isles, ale musicie pamiętać, że serię należy czytać w kolejności wydania, ponieważ wydarzenia następują w nich chronologicznie. Przedstawione są w nich również dalsze losy głównych bohaterek i dowiadujemy się coraz więcej faktów z ich życia.

Grzesznik. Rizzoli & Isles Tom 3. Tess Gerritsen - recenzja - księgarnia Tania Książka

Tom trzeci to brutalne morderstwo dwóch zakonnic. A przynajmniej tak myśleli ci, którzy znaleźli się pierwsi na miejscu zbrodni. Okazało się, że jedna z kobiet żyje. Kto chciałby w bestialski sposób zabić dwie bezbronne kobiety, które służą Bogu? Tego właśnie próbuje dowiedzieć się detektyw Rizzoli, a w śledztwie pomaga jej lekarka medycyny sądowej i patolog dr Maura Isles. Co ciekawe cała ta historia mocno związana jest z faktami z życia lekarki.

"Grzesznik" Tess Gerritsen tak jak i dwa poprzednie tomy jest świetna, a wielowątkowość działa tylko na jej korzyść. Gdy myślałam, że autorka już niczym mnie nie zaskoczy i zbliżamy się do końca książka, ta nagle wyskakiwała mi z coraz to nowymi informacjami, które zmieniały bieg tej historii. Podoba mi się, że bohaterkami są dwie kobiety - detektyw bostońskiej policji Jane Rizzoli, która od samego początku służby musiała udowadniać swoim kolegom, że kobieta może być równie dobrym detektywem co faceci. Dopiero sprawa Chirurga pokazała, że należy się z nią liczyć i gdyby nie ona, to zamiast rozwiązania zagadki byłby kolejny trup. Natomiast dr Maura Isles nazywana jest Królową Zmarłych. Jasnoskóra, czarnowłosa, zawsze nienagannie ubrana i dystyngowana, umie odnaleźć się w każdej sytuacji, a ciało ludzkie nie ma przed nią tajemnic. Autorka pokazuje, że nie tylko mężczyźni mogą być świetnymi bohaterami medycznych kryminałów. W tym przypadku kobiety robią równie dobrą robotę co oni.

Zaczęło się od brutalnej zbrodni w klasztorze, a później okazało się, że jedna z sióstr miała powiązania z organizacją charytatywną, która wysłała ją na misję. Kobieta jako jedyna przeżyła masakrę w wiosce, w której pracowała. Co łączy tajemniczą kobietę bez twarzy, dwie zakonnice, organizację charytatywną i ludzi cierpiących na trąd? Koniecznie musicie przeczytać trzeci tom serii i jestem przekonana, że nie będziecie tego żałować.

Grzesznik. Rizzoli & Isles Tom 3. Tess Gerritsen - recenzja - księgarnia Tania Książka

Jeśli lubicie kryminały medyczne i to pisane przez lekarzy, to koniecznie wpadnijcie do działu nowości księgarni Tania Książka i zamawiajcie trzy pierwsze tomy serii Rizzoli & Isles. Właśnie czytam tom czwarty i musicie wiedzieć, że tam również niespodzianek nie brakuje, a książka zaczyna się mocnym prologiem. Już nie mogę doczekać się tego, co będzie dalej.
Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki bardzo dziękuję księgarni Tania Książka.


 

2 komentarze:

  1. Jakoś umknęła mi ta seria, a przyznam, że brzmi całkiem ciekawie. Mam wiele do nadrobienia.

    OdpowiedzUsuń
  2. Chętnie poznam wszystkie części. Czuję że to coś dla mnie

    OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję Ci za odwiedzenie mojego bloga i każdy pozostawiony przez Ciebie komentarz. Motywuje mnie to działania.

Komentując post wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych, które odbywa się na podstawie zgody użytkownika na przetwarzanie danych osobowych (art. 6 ust. 1 lit a RODO z dn. 25.05.2018)