piątek, 14 października 2022

"Most Ikara" Paweł Nowak - recenzja

"Most Ikara" Paweł Nowak - recenzja


"(...) największym błogosławieństwem, a zarazem przekleństwem Antka było to, że on sam bardzo chciał kochać. Tak bardzo, że gdy tylko ktoś okazywał mu namiastkę uczucia, tracił rachubę i poczucie bezpieczeństwa. Z jednej strony wydawało się to infantylnie urocze, z drugiej zaś okazywało się przerażające, bo to właśnie ta silna potrzeba miłości doprowadziła do tragedii."


"Cudze życie" Paweł Nowak


"Most Ikara" Paweł Nowak - recenzja

Antek coraz wyraźniej odczuwa, że zbliża się moment, w którym będzie musiał zawalczyć o siebie. Wychowywany w tradycyjnej katolickiej rodzinie, gdzie od pokoleń panuje patriarchat, doskonale zdaje sobie sprawę, że nie chce już żyć w narzuconej mu przez najbliższych roli, a przyjęta przez lata maska zaczyna się kruszyć i rozpadać.

Ucieczka przed przeszłością oraz chęć spełniania marzeń prowadzi Antka do Warszawy – miasta możliwości, fascynujących znajomych, niebezpiecznych kontaktów i związków naznaczonych seksem. Chłopak nie wie jednak, że upragniona wolność niesie ze sobą pułapki, w które łatwo wpaść – tym bardziej gdy jest się ślepo zapatrzonym w swoje pragnienia...

Do czego zdolna jest osoba, która pragnie miłości? Jak gorzko może smakować pożądanie i czy w życiu można cokolwiek otrzymać za darmo?
Kim stanie się Ikar? Symbolem marzeń czy Karą za marzenia…?

Most IKARA to poruszająca do głębi opowieść, o tym jak trudno jest się uczyć na własnych błędach, konsekwencjach trudnych decyzji, życiu naprzeciw przyjętym schematom i dziedzictwie wychowania, oddziałujących na naszych najbliższych. To proza także o potrzebie miłości, sile przyjaźni i prawdziwych marzeniach każdego z nas…

"Most Ikara" Paweł Nowak - recenzja

To co mnie najbardziej denerwuje we współczesnym świecie, to ludzkie zakłamanie. Podawanie ręki, uśmiech, miłe słowa, a za plecami drwiny i obelgi. A najgorsze jest to, że tacy ludzie sami patrząc w lustro widzą ideał. A prawda jest taka, że do ideału im bardzo daleko. "Most Ikara" Pawła Nowaka to opowieść o ludzkim zakłamaniu. O dążeniu do idealnego świata wokół, bez zmiany siebie samego.

Pedał, cwel, pederasta, pedofil, dupojebca, ciota, to tylko niektóre określenia, którymi nazywa się gejów. Uważam, że jest bardzo krzywdzące obrażanie kogoś, kogo nie znamy, ale oceniamy go po tym, jaką ma orientację seksualną. Niestety nie jestem z stanie tego zmienić, choćbym chciała. Ale zarówno w środowisku heteroseksualnym jak i homoseksualnym są osoby, które nie zasługują na nasz szacunek. I nie ma to nic wspólnego z tym, z kim chodzą do łóżka.


"Most Ikara" to książka trudna, wzruszająca, poruszająca i chwytająca za serce. Antek jedyne czego chciał, to kochać i być kochanym. Chciał akceptacji. A wiecie co jest najgorsze? Że oprócz rodziców najbardziej skrzywdziły go osoby z gejowskiego środowiska. Osoby, które powinny wprowadzić go do tego świata i być jego przewodnikami, a sprawiły, że jego życie stało się prawdziwym rollercoasterem emocji i zdarzeń. Kolejką, do której wsiadł, ale coś się w jej mechanizmie zepsuło i nie chciała się zatrzymać. Więc gnał, z coraz większą prędkością w nieznane.

Paweł Nowak zaskoczył mnie swoją otwartością. Myślę, że jest to wartościowa powieść i nie jeden młody gej powinien ją przeczytać. Bo to nie jest tylko opowieść o chłopaku, który chciał wyrwać się z małego miasteczka i Warszawa zawróciła mu w głowie. To historia napisana ku przestrodze. Tym bardziej, że nie znajdziecie w niej happy endu.

Antek był młody, niedoświadczony i zagubiony. Ale był dobrym chłopakiem. Szanował innych, był pomocny, uczynny, kochający. Ale według jego bliskich był chory. Próbowali namówić go do leczenia, bo przecież niektórzy w dalszym ciągu wierzą, że homoseksualizm da się wyleczyć i być normalnym. Ale Sanek wcale nie czuł się nienormalny. Gdy odkrył, że jest gejem i w końcu przestał się ukrywać, to wtedy właśnie poczuł, że to jest normalność, a nie życie w zakłamaniu i nierealnej i udawanej rzeczywistości. Szkoda tylko, że nie spotkał się ze zrozumieniem.

Żal mi Antka ponieważ wiem, że cierpiał. Cierpiał przez to kim jest, za pragnie miłości i zrozumienia. Takich osób jak Antek, młodych i zagubionych jest na świecie wiele. Niektórzy się ukrywają, ponieważ boją wyjawić się prawdę o swojej "odmienności". Ale są też takie osoby, które się odważyły i tak jak Antek spotkały z niezrozumieniem i brakiem tolerancji. A są też i takie osoby, które z powodu swojej orientacji są gnębione i szykanowane co prowadzi je do samobójstw. Jest wielu młodych ludzi, którym nikt w życiu nie pomógł, co doprowadziło do tragedii...

"Most Ikara" Paweł Nowak - recenzja

Świat jest wstrętny, okrutny i zły. Ale czy to faktycznie świat jest zły? Źli są ludzie. Jakby każdy z nich zajął się swoim życiem, to można by było uniknąć wielu tragedii. I właśnie o tym, w swojej nowej książce " Cudze życie" opowiada Paweł. Jest to kontynuacja "Mostu Ikara", którą koniecznie musicie przeczytać.


A co do "Mostu Ikara", to autor mnie zaskoczył i to pozytywnie. Wiem, że było mu ciężko opowiedzieć historię Antka. Ale dzięki temu zamknął pewien rozdział swojego życia, do którego już nie chce wraca. Teraz jest innym człowiekiem, dojrzalszym. I to właśnie pokazuje jego nowa książka.Książka pochodzi z mojej prywatnej kolekcji. 

6 komentarzy:

 1. To chyba najbardziej przemyślana i wartościowa recenzja jaka otrzymałem odnośnie swojej książki. Dziękuję z całego serca! ♥️♥️♥️♥️
  Sam się wzruszyłem czytając to wszytko. Mam nadzieję, że moje kolejne książki nigdy Cię nie zawiodą

  OdpowiedzUsuń
 2. Zapowiada się ciekawie. Z chęcią przeczytam

  OdpowiedzUsuń
 3. Będę musiała przeczytać. Już mi się podoba

  OdpowiedzUsuń
 4. Z chęcią przeczytam. Sam tytuł już mi sie podoba

  OdpowiedzUsuń
 5. Pozycja wygląda bardzo zachęcająco - w najbliższy weekend po nią sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 6. You have to positive you|ensure you|be certain to} are half in} slots with excessive Return to Player percentages, advantageous bonuses, good overall scores and a theme you respect. Check out our beneficial slots to play in 2022 part to make the best alternative for you. These are slots connected throughout a community of web sites|of websites} with thousands of players feeding into an enormous jackpot. Organic Dice is a fully automated model of the completely 1xbet different dice games.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję Ci za odwiedzenie mojego bloga i każdy pozostawiony przez Ciebie komentarz. Motywuje mnie to działania.

Komentując post wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych, które odbywa się na podstawie zgody użytkownika na przetwarzanie danych osobowych (art. 6 ust. 1 lit a RODO z dn. 25.05.2018)