piątek, 1 lipca 2022

Alkomaty dowodowe - co to takiego i komu mogą się przydać?

Alkomaty dowodowe - co to takiego i komu mogą się przydać?

Alkomat zazwyczaj kojarzy się z badaniem trzeźwości przez policjanta, ale czy wiecie, że takie urządzenie można zakupić również na potrzeby własne? Czym są alkomaty dowodowe i kto powinien się w takie urządzenie zaopatrzyć?


Alkomaty dowodowe - co to takiego i komu mogą się przydać?

W XXI wieku zakup alkomatu jest dobrą inwestycją, szczególnie jeśli jest się właścicielem zakładu pracy, w którym trzeźwość pracowników musi być kontrolowana. Są różne sytuacje w życiu, czasami jeden kieliszek wina za dużo, może doprowadzić do tragedii, szczególnie gdy jest się kierowcą lub pracuje przy maszynach, a nasza praca wymaga stuprocentowego skupienia i trzeźwości umysłu. Badanie alkomatem nie powinno być traktowane jako zarzut czy podejrzenie, a rutynowe badanie dopuszczające do pracy. I w niektórych zakładach pracy takie badania się wykonuje, by zapobiegać pomyłkom. A jak wiemy lepiej zapobiegać niż później się tłumaczyć.

Alkomaty dowodowe - co to takiego i komu mogą się przydać?

Alkomaty dowodowe to małe urządzenia zakończone ustnikiem, które pozwalają w bezpieczny i wygodny oraz łatwy sposób sprawdzić czy osoba poddawana badaniu jest trzeźwa. Nie są to tylko urządzenia do użytku prywatnego, ale wykorzystuje się je również w placówkach medycznych czy izbach wytrzeźwień, a także przez funkcjonariuszy. Są na tyle wygodne w użyciu, że można nimi badać osoby z dysfunkcjami. Wyniki pomiaru mogą służyć do upewnienia się czy dana osoba jest trzeźwa ale stanowią również materiał dowodowy, gdy zajdzie potrzeba przedstawienia stanu trzeźwości organom śmigania, np. podczas wypadku w miejscu pracy.

Czasami pomiary trzeźwości są konieczne, a wręcz nieuniknione. I jeśli mamy później tłumaczyć się z ludzkiego błędu to lepiej wykonać badanie i go uniknąć. Tym bardziej, że zdrowie i życie mamy jedno.


Byliście kiedyś badani alkomatem?Wpis sponsorowany.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję Ci za odwiedzenie mojego bloga i każdy pozostawiony przez Ciebie komentarz. Motywuje mnie to działania.

Komentując post wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych, które odbywa się na podstawie zgody użytkownika na przetwarzanie danych osobowych (art. 6 ust. 1 lit a RODO z dn. 25.05.2018)