piątek, 24 listopada 2023

"Niech żyją kurwy. O pracy seksualnej w Polsce" Aleksandra Kola Kluczyk - TaniaKsiazka.pl

Wpis reklamowy 

"Niech żyją kurwy. O pracy seksualnej w Polsce" Aleksandra Kola Kluczyk - TaniaKsiazka.

Książek o pracy seksualnej znalazło się na moim blogu już sporo. Jedne lepsze inne gorsze ale nie można im zarzucić tego, że nie były interesujące. A czy ta pozycja znalazła się na mojej ulubionej liście i mogę Wam ją polecić? To będzie długa historia...


Zacznę może od tego, że jestem ciekawa jaka jest Wasza pierwsza myśl dotycząca tej okładki. Ja pomyślałam, że autorka musi być trochę szalona 😱.Jeszcze książki o takim tytule nie widziałam, ale wydawnictwo WAB się odważyło ją wydać, to oczywiscie znalazła się w mojej biblioteczce, pośród innych książek o prostytucji i pornografii (mam taki dział w biblioteczce 😉).

"Niech żyją kurwy. O pracy seksualnej w Polsce" Aleksandra Kola Kluczyk - TaniaKsiazka.

"Niech żyją ku*rwy" to historia Aleksandry Kluczyk, która przez kilka lat pracowała seksualnie w bezpośrednim kontakcie z klientem. Krótko mówiąc - była prostytutką. Jednak tu muszę zatrzymać się na chwilę, bo ani ona, ani podobne do niej dziewczyny nie chcą, by nazywano je prostytutkami. Więc kim są? Pracownicami seksualnymi i proszą, by tak o nich mówić. To ich praca, zawód, sposób zarabiania na życie. Droga, którą wybrały, nie będąc do tego zmuszane. Te dziewczyny nie chcą stygmatyzacji, nie chcą oceniania, obraźliwych komentarzy, przemocy słownej ani fizycznej skierowanej w ich kierunku. Chcą pracować, zarabiać i spełniać swoje marzenia. A to, że wybrały taki zawód,a nie inny, to ich sprawa. I ja to rozumiem, ale jest kilka rzeczy w tej książce dla mnie niezrozumiałych i moim zdaniem szkodliwych. Tak jakby autorka była na krawędzi i nie mogła się zdecydować, w krótkim kierunku jej życie powinno się potoczyć.

"Niech żyją kurwy. O pracy seksualnej w Polsce" Aleksandra Kola Kluczyk - TaniaKsiazka.

Aby zrecenzować tą książkę, trzeba by było rozłożyć ją na czynniki pierwsze. Przedstawić postać Koli, przejść z nią to, co przeszła i towarzyszyć jej przez te kilka lat pracy seksualnej. Doświadczyć traumy po gwałcie czy po aborcji ale przede wszystkim być cały czas na haju, bo trzeźwych myśli w tej publikacji za dużo nie znajdziecie. A może właśnie nie da się inaczej? Może to narkotyki i alkohol pozwoliły jej przejść przez niektóre sytuacje? 

Nie oceniam, nie potępiam, nie obrażam, nie krytykuję. Jeśli takim dziewczynom jak Aleksandra Kluczyk zależy na dobrym traktowaniu i spokojnej przyszłości, to właśnie tego im życzę. Ale nie ma co porównywać pracy seksualnej z inną wykonywaną pracą, chociażby w banku czy sklepie. Niby dziewczyny twierdzą, że nie sprzedają swojego ciała, a tylko świadczą usługi seksualne. A dopóki jest popyt na takie usługi, to będą i pracownice seksualne. Ale czy mogą one dociekać swoich praw i żądać, by ich praca była legalna i by Państwo zapewniło im ochronę? Myślę, że jeszcze długo w tym temacie nic się nie zmieni. 

"Niech żyją kurwy. O pracy seksualnej w Polsce" Aleksandra Kola Kluczyk - TaniaKsiazka.

Prostytucja wiąże się z dużymi pieniędzmi, szybko zarobionymi pieniędzmi, za które można spełniać marzenia. Ale czy zrealizowane marzenia są warte niektórych wyrzeczeń? Czy są warte narażania swojego życia i zdrowia, popadania w nałogi? Czy są warte tego, że wizyta u psychiatry zbliża się nieubłaganie? Nie jestem tego pewna. Z jednej strony autorka mówi, że lubi tą pracę, bo ma duże pieniądze i dobry seks. Ale co w sytuacji, gdy ten seks wcale nie jest dobry?A były i takie chwile w jej życiu, że cudem uniknęła krzywdy ze strony drugiej osoby. Mężczyźni myślą, że skoro dziewczyna się "kurwi", to nie może powiedzieć słowa "nie". Nie może odmówić nawet najdziwniejszej usługi, bo Pan wymaga, kurwa musi. A to wcale tak nie jest. Jednak mam wrażenie, że autorka sama wielokrotnie prosiła się o to, by ktoś zrobił jej krzywdę. A potem musiała leczyć się z traumy po gwałcie czy usunięciu niechcianego dziecka. 

Z jednej strony rozumiem, że ktoś chce wykonywać taki a nie inny zawód, ale z drugiej strony nie można wymagać od innych szacunku, gdy samemu się nie szanuje. Bo jak można szanować siebie, gdy uprawia się seks bez zabezpieczenia z przypadkowymi osobami, narażając się na niechcianą ciążę czy choroby przenoszone drogą płciową? Autorka książki opisuje swoje zmagania zarówno z jednym i drugim. Jak można szanować się pijąc bez umiaru i nierzadko przyjmując duże ilości substancji psychotropowych? Życie Koli przez te cztery lata świadczenia usług seksualnych to rollercoaster różnego rodzaju zdarzeń. Jedne były pozytywne, drugie niestety negatywne. 

"Niech żyją kurwy. O pracy seksualnej w Polsce" Aleksandra Kola Kluczyk - TaniaKsiazka.

"Niech żyją kurwy. O pracy seksualnej w Polsce" Aleksandra Kola Kluczyk - TaniaKsiazka.

Zanim zaczęłam pisać recenzję, to wysłuchałam jeden odcinek podcastu "Dwie dupy o dupie", w którym Kola i jej koleżanka opowiadają o pracy seksualnej w Polsce. Muszę przyznać, że dziewczyny bardzo przyjemnie się słucha i z przyjemnością wysłucham kolejne odcinki, ale ta książka do mnie nie przemawia. Oczywiście uważam, że każdemu z nas należy się szacunek wprost proporcjonalnie do tego, na jaki zasługuje a praca seksualna nie może być wyznacznikiem jego posiadania bądź braku. Ale z drugiej strony nie bardzo wiem na czym miałoby polegać to wszystko o czym Kola pisze. Bo o ile Pani tańcząca na rurze w klubie może być zatrudniona jako striptizerka, to Pani świadczącą usługi seksualne z dojazdem musiałaby mieć założoną działalność gospodarczą. O ile striptizerce w klubie bezpieczeństwo zapewni bezpieczeństwo ochrona, to kto zapewni je Pani pracującej samej na własny rachunek. Temat rzeka...

Nie przekonuje mnie ta książka i myślę, że została wydana dlatego, że tytuł jest chwytliwy. Ale nie jest to publikacja, która ma przekonać społeczeństwo do pracownic seksualnych, ponieważ pokazuje tą prostytucję wcale nie od tak kolorowej strony jakiej chciała pokazać ją autorka. 

Jeśli ciekawi Was ta tematyka i chcecie przeczytać książkę lub jej podobne to koniecznie zajrzyjcie do księgarni TaniaKsiazka.pl Znajdziecie tam wiele interesujących tytułów, które mogą się Wam spodobać.

Wpis powstał we współpracy z księgarnią TaniaKsiazka.pl.2 komentarze:

Bardzo dziękuję Ci za odwiedzenie mojego bloga i każdy pozostawiony przez Ciebie komentarz. Motywuje mnie to działania.

Komentując post wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych, które odbywa się na podstawie zgody użytkownika na przetwarzanie danych osobowych (art. 6 ust. 1 lit a RODO z dn. 25.05.2018)