środa, 29 listopada 2023

"Kobieta, którą jestem" Britney Spears - autobiografia

Wpis reklamowy/ recenzja

'Kpbieys, którą jestem" Britney Spears - autobiografia

Pamiętam jak dziś, gdy w telewizji pierwszy raz pojawił się teledysk nastoletniej Britney Spears. Kawałek "Baby on more time" śpiewali wszyscy, nie ważne czy ktoś znał angielski czy nie. To nie było ważne. Dla wszystkich liczyło się to, że to był kawał dobrego klipu. A później już było tylko lepiej. Choć nie jestem fanką biografii gwiazd i w mojej biblioteczce znajdziecie może ze trzy takie książki, to tej propozycji absolutnie nie mogłam przegapić.


'Kpbieys, którą jestem" Britney Spears - autobiografia

Britney Spears to kobieta legenda. Niekwestionowana Księżniczka Popu, kobieta w której nie jeden facet się kochał i nie jeden chciał ją mieć. Jest matką, żoną, byłą żoną, dziewczyną, która nie jedno w życiu przeszła i myślę, że nie jednego jeszcze doświadczy. Miała już wszystko - miłość, sławę, pieniądze. Była na szczycie i niestety z wielkim hukiem z niego spadła na ziemię. Sięgnęła dna. Czy na własne życzenie? Myślę, że nie. Dla mnie jest dziewczyną, która została wykorzystana dla sławy i pieniędzy. Została wykorzystana, bo każdy chciał mieć to czego doświadczyła ona. A świat show biznesu jest niestety okrutny i hien w nim nie brakuje. Tylko najbardziej przerażające jest to, że te hieny należały do grona najbliższych piosenkarki, co powoli ale nieubłagalnie pociągnęło ją na samo dno.

'Kpbieys, którą jestem" Britney Spears - autobiografia

'Kpbieys, którą jestem" Britney Spears - autobiografia

"Kobieta, którą jestem" Britney Spears to żadne wybitne dzieło literatury autobiograficznej. Byłam wręcz zaskoczona jakim ta historia jest napisana prostym językiem. Niekiedy wydawała mi się zbyt infantylne, bym mogła uwierzyc, że napisała ją dorosła kobieta. Ale wszystko ma swój sens i uzasadnie w przekazie, który niewątpliwie jest druzgocący. Mimo tego, że to żadnen majstersztyk literacki, to książkę czyta się przyjemnie i przynajmniej czytelnik ma pewność, że żaden ghostwriter w niej nie szalał. Już po kilku stronach miałam pewność, że pisała to osoba, której zależało na tym byśmy zrozumieli, że życie gwiazdy popu wcale nie jest usłane różami. Miałam wrażenie, że tą historię opowiada mi nastolatka, ponieważ argumenty Britney niekiedy były dla mnie, dorosłej kobiety, niezrozumiałe. Jakbym słuchała pretensji dziecka, że ktoś zabrał mu cukierka. Ale z drugiej strony czy kiedyś ktoś tej nastolatce, która śpiewała w teledysku ubrana w mundurek szkolny, pozwolił dorosnąć? Myślę, że nie.

'Kobieta, którą jestem" Britney Spears - autobiografia

Tak jak podróż na szczyt, tak i upadek Księżniczki Popu śledził cały świat. Paparazzi śledzili każdy jej ruch, bywając nierzadko naprawdę okrutni, by tylko zdobyć kompromitujące dziewczynę ujęcie. Pamiętam kolejne skandale z udziałem gwiazdy, jej załamania nerwowe, niepokojące zachowania na profilu instagramowym. Rozwody, kolejne związki, walka o dzieci z największym pasożytem jakiego kiedykolwiek widziałam, były wyniszczające. I zewsząd pomocy, tylko cios za ciosem, atak za atakiem i kolejne upadki, z których było coraz ciężej się ponieść. I z nikąd pomocy. Kuratela Britney trwała 13 lat. 13 długich lat, kiedy kobieta była więźniem osoby, od której w młodości ucieka. Dojna krowa - tym była.

'Kobieta, którą jestem" Britney Spears - autobiografia

Szkoda mi tej dziewczyny. Ona naprawdę chciała tylko śpiewać i tańczyć i wielokrotnie to w książce podkreślała. Myślę, że chciała również kochać i być kochana, jednak jej wybory miłosne są dalekie od idealnych. Choć Britney wielokrotnie pisała, że kocha swoich synów nad życie, to myślę, że urodzenie ich w ciągu dwóch lat było dla niej bardzo obciążające psychicznie. Tym bardziej, że jej mąż totalnie się od niej odciął i nie bardzo go interesowalo to, że jego żona cierpi na głęboki rodzaj depresji poporodowej.

Poczynania i upadek Britney śledził cały świat. Każdy ją osądzał, krytykował, była wiecznie na świeczniku. To nie jest życie. Każdy by zwariował.

Ta historia choć napisana w prosty sposób, przepełniona jest emocjami piosenkarki. Ogromnymi emocjami, które niewątpliwe jej towarzyszyły podczas tworzenia. To historia opowiedziana jej językiem. Smutna, przytłaczająca, dająca do myślenia. To historia wielkiej gwiazdy, która świeciła jasno na niebie, by spaść z ogromnej wysokości. Upadek był bolesny i Britney nigdy się tego bólu nie pozbyła ze swojego życia.

To co jest we mnie po przeczytaniu tej książki, to wielki smutek. Niby książka kończy się w szczęśliwym dla gwiazdy momencie, to wszyscy wiemy, że życie kolejny raz napisało dla niej czarny scenariusz. Czy upadnie poraz drugi?

'Kobieta, którą jestem" Britney Spears - autobiografia

Jeśli lubicie biografie gwiazd i jesteście fanami Britney Spears tak jak ja, to koniecznie musicie przeczytać tą książkę. Tą i wiele innych biografii znajdziecie w księgarni TaniaKsiazka.pl.


Wpis powstał w ramach współpracy z księgarnią TaniaKsiazka.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję Ci za odwiedzenie mojego bloga i każdy pozostawiony przez Ciebie komentarz. Motywuje mnie to działania.

Komentując post wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych, które odbywa się na podstawie zgody użytkownika na przetwarzanie danych osobowych (art. 6 ust. 1 lit a RODO z dn. 25.05.2018)