środa, 22 listopada 2023

"Zima w Przytulnej" Katarzyna Michalak

"Zima w Przytulnej" Katarzyna Michalak

"Każda rodzina ma tajemnice, ale żeby aż tyle?"

Nadszedł długo wyczekiwany moment i teraz trzymam w dłoniach finałowy tom sagi Przytulna. Historia rodziny Gawroszow skradła moje serce aż cztery raz w ciągu tego roku i z jednej strony żałuję, że to już koniec, ale z drugiej nie znosię już więcej złych emocji, które towarzyszyły mi podczas czytania. Bo musicie wiedzieć, że autorka poddała próbie całą rodzinę i nie każdy z tej próby wyszedł zwycięsko.


"Zima w Przytulnej" Katarzyna Michalak

Katarzyna Michalak jest jedną z najzdolniejszych i najcudowniejszych polslich pisarek literatury obyczajowej, choć w jej dorobku znajdziecie również książki dla dorosłych czytelników i fantastykę. Miałam przyjemność przeczytać już powieści obyczajowe i te dla dorosłych i każda książka mnie zachwyciła. Teraz przyszedł czas na pożegnanie z bohaterami sagi Przytulna, którzy towarzyszyli mi cały rok 2023. I powiem więcej - to moje ulubione książki autorki.

"Zima w Przytulnej" Katarzyna Michalak

"Zima w Przytulnej" Katarzyna Michalak

Rodzina Gawroszów ma tyle tajemnic, że momentami aż mi się to w głowie nie mieściło. Ja wszystko rozumiem, ale przez cały ten rok w ich życiu wydarzyło się wiele dobrego ale i wiele złego. Te złe rzeczy są następstwami błędnie podejmowanych decyzji z przeszłości. Niektórych tak przerażających, że aż niemożliwe by członkowie tej cudownej familii mogli je popełnić. Ale życie to nie bajka, wielokrotnie się przekonałam, że z niektórych upadków nie da się podnieść i iść dalej z podniesioną głową. A są też i takie, których następstwem może być tylko śmierć.

W tej części najważniejszą odpowiedzią na pytanie, które możecie sobie zadać jest to, kim jest Adam? Czemu jego pojawienie w życiu Ariela sprawiło, że chłopak jest bliski samobójstwa? Zrównoważony, przystojny Ariel tak nawywijał, że teraz grozi mu więzienie a nawet coś gorszego. Na szczęście Azja w porę odkrywa tajemnicę brata. Tylko czy będzie w stanie uratować aż dwa życia?

Co z małą Amelką? Dzień porodu zbliża się nieubłaganie. Dziewczyna jest pełna nadziei, a jej choroba wydaje się zatrzymywać. Czy wszystko skończy się szczęśliwie?

W tej książce wraz z rodziną Gawroszów odkryjecie jeszcze nie jeden sekret. A nawet będzie ich więcej i żeby odkryć, niektóre trzeba będzie pojechać aż za granicę. Takiego obrotu spraw na pewno się nie spodziewaliście.

"Zima w Przytulnej" Katarzyna Michalak

"Zima w Przytulnej" to najbardziej emocjonująca i wzruszająca część sagi. Cześć, w której poznacie odpowiedzi na wszystkie zadane w tym roku pytania. Ale będziecie również świadkami życiowej klęski i błędnych wyborów. Jeden z bohaterów poniesie śmierć a inny dostanie nowe życie. Ta książka wycisnęła spod moich powiek milion łez. Płakałam tak głośno, że, sama byłam zaskoczona intensywnością szlochu. Ale to ani źle nie świadczy o mnie, ani o Kasi Michalak. Ona odwaliła kawał dobrej roboty i sprawiła, że mam ochotę czytać więcej takich wzruszających książek mimo tego, że nie znoszę płakać. 

W całej tej historii najbardziej podoba mi się pokazanie relacji rodzinnych Gawroszów. I choć nie zawsze było między nimi dobrze, to autorka pokazała, że w rodzinie jest siła, a miłość może przezwyciężyć wszystko. Podobało mi się to, jak Gawroszowie mimo przeciwności losu i krzywd, które ich spotkały, dalej potrafią być jedną wielką rodziną i każdy za każdego pójdzie w ogień. To jest w tej książce najpiękniejsze.

Jestem bardzo ciekawa co przyniesie następny rok i ile cudownych książek Katarzyny Michalak będę miała okazję przeczytać. Mam nadzieję, że autorka ma owocne plany wydawnicze i czekam na jej kolejne książki.Za możliwość przeczytania książki bardzo dziękuję wydawnictwu Znak.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję Ci za odwiedzenie mojego bloga i każdy pozostawiony przez Ciebie komentarz. Motywuje mnie to działania.

Komentując post wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych, które odbywa się na podstawie zgody użytkownika na przetwarzanie danych osobowych (art. 6 ust. 1 lit a RODO z dn. 25.05.2018)