Brr, ale zimno. -22 stopnie w nocy, w dzień tylko trochę mniej. Idealna pogoda na przeziębienie, szczególnie dla takiego chorowitka jak ja. Moją zmorą od zawsze jest problem z zatokami. Przewlekłe zapalenie zatok, taką diagnozę usłyszałam ostatnio od mojego laryngologa. Potwierdza to tomografia i wszystkie dolegliwości jakie mam. Nie jest to łatwo leczyć i niestety nawraca, ale są sposoby, które mogą pomóc w walce z chorymi zatokami i przynieść ulgę w cierpieniu. Opowiem Wam o kilku, które mi pomagają.
Jakie dolegliwości występują przy zapaleniu zatok?
- bóle głowy,
- bóle zębów lub inne "dziwne" dolegliwości zębowe, takie jak ciągnięcie, pulsowanie, rozpieranie, kłucie, uczucie obecności zęba, czasami również zęby przeszkadzają,
- ucisk w szczęce, na nos, czoło, środek głowy i inne uciski w obrębie twarzy,
- katar, ale wcale nie musi go być,
- zatkany nos,
- uczucie pełnej i ciężkiej głowy,
- problemy z widzeniem, koncentracją,
- odrętwienie szczęki,
- pulsowanie czy rozpieranie w obrębie szczęki,
- ból promieniujący na żuchwę lub do ucha
- ból ucha,
- inne.
Wszystkie te dolegliwości przerobiłam i wiem, że mogą być bardzo dokuczliwe. U Was nie muszą wystąpić wszystkie te objawy. Zależy to od tego, które zatoki mają stan zapalny. Ale stan zapalny wszystkich jest nieprzyjemny i dokucza utrudniając normalne funkcjonowanie.
Jak radzić sobie z zapaleniem zatok?
W przypadku ciężkich i przewlekłych zapaleń zatok lekarz może zalecić antybiotyk. Ja brałam i pomogło. Często w przypadku alergików zaleca się również wprowadzić leki na alergię w postaci tabletek i preparatów do nosa. U mnie leki na alergię również pomagają.
Zabieg chirurgiczny. Niekiedy to jedyne rozwiązanie, by problem zniknął. Będę w marcu miała konsultację w sprawie ewentualnego zabiegu, bo zmiany w tomografii są niepokojące.
Domowe sposoby i preparaty bez recepty.
Inhalacje z soli fizjologicznej - nebulizator.
Inhalacje nad miską z gorącą wodą z dodatkiem soli kuchennej, olejków do inhalacji, majeranku lub samej wody .
Ciepłe okłady - świetnie sprawdzi się bawełniany woreczek z pestkami wiśni, który można podgrzać w mikrofalówce .
Ogrzewanie bolących miejsc za pomocą lamp do użytku domowego.
Leki przeciwbólowe, przeciwzapalne np.: Ibuprom Zatoki - u mnie bardzo pomaga.
Pamiętajcie, żeby nosić czapkę w zimie, unikać przeciągów. Chore zatoki nie lubią zimna.
Preparaty na dolegliwości związane z zatokami, które kupicie bez recepty, np Nasodern.
Nasodern to wyrób medyczny w postaci areozolu do nosa, którego zawiesinę należy przygotować bezpośrednio przed zastosowaniem. Jest to w 100% naturalny aerozol do nosa, w którego składzie znajduje się ekstrakt ze świeżych bulw fiolka alpejskiego.
W jakim celu stosuje się Nasodern?
Jest to wyrób medyczny, który stosuje się do miejscowego łagodzenia objawów nieżytu nosa takich jak :
- zalegająca w nosie wydzielina śluzowa,
- brak powonienia,
- ból głowy i/lub twarzy,
- uczucie zalanych uszu.
Co zawiera opakowanie?
- 1 szklana buteleczka zawierająca 50 mg liofilizowanego proszku
- 1 ampułka zawierająca 5 ml rozpuszczalnika (woda)
- 1 dozownik z rozpylaczem
- ulotka
Jak przygotować roztwór i w jaki sposób go używać?
Do fiolki z proszkiem należy wlać wodę z ampułki i nakręcić dozownik z rozpylaczem. Całość trzeba dobrze wymieszać. Poczekać aż powstała podczas mieszania pianka całkowicie zniknie. Gdy roztwór jest gotowy, przed zastosowaniem należy sprawdzić czy aplikator jest drożny poprzez wystrzeleniu jednej dawki płynu w powietrze. Gdy wszystko jest już gotowe, należy do każdej dziurki nosa rozpylić roztwór poprzez naciśnięcie dozownika tylko raz.
Jak działa Nasodern?
Po zastosowaniu roztworu następuje wzmożone uwalnianie wydzieliny zalegającej w zatokach, co prowadzi do ich odblokowania, oczyszczenia oraz do złagodzenia objawów zapalenia zatok. Taki stan może trwać nawet do dwóch godzin.
Produkt można stosować również przy nieżycie nosa czyli zwykłym katarze.
Nie należy przekraczać zalecanej dawki.
Roztworu nie należy podawać dłużej niż 16 dni od jego sporządzenia..
Należy po zrobieniu przechowywać go w lodówce w temperaturze 2 - 8 stopni.
Cena około 29 zł.
Co stosujecie, gdy macie katar lub zapalenie zatok?
Jak już mnie dopadnie zapalenie zatok to bez lekarza i antybiotyku się nie obędzie, niestety. O Nosodrenie słyszałam sporo pozytywnych opinii, będę o nim pamiętać i zakupię w razie potrzeby. :)
OdpowiedzUsuńMój maż często ma problem z zatoki nie próbował jeszcze produkty , który pokazujesz więc chętnie mu go przedstawię.
OdpowiedzUsuńU mnie działa tylko 3xI: irygacja, inhalacja i ibuprofen. I to w dość mocnych dawkach. Lampy niestety nic nie dawały, a szkoda, bo testowałam kilka rodzajów.
OdpowiedzUsuńZima to taki okres, kiedy nie ma szans, żeby się jakieś choróbsko do nas nie przyplątało, także bardzo aktualny temat.
OdpowiedzUsuńZnam ten preparat, bardzo mi pomógł z problemami nosa pewnego czasu. Jednak zawsze w pierwszej kolejności stosuję domowe sposoby
OdpowiedzUsuńna szczęście jeszcze nie miałam okazji stosować, ponieważ zapalenie było dla mnie na tyle łaskawe, że nie przychodziło, a jak przychodziło to jakoś tak łagodnie, ale wolę sprawić sobie taki roztwór, tak w razie czego
OdpowiedzUsuńMam ten środek w domu na wszelki wypadek. Kiedys mialam często problemy z zatokami, ale na szczescie się to trochę uspokoilo.
OdpowiedzUsuńNa szczęście nie mam problemu z zatokami Ale ten środek powinien mieć każdy z nas.
OdpowiedzUsuńJa często łapie zatoki w okresie jesienno-zimowym no nie jest to przyjemne, męczę się strasznie, i wiem że Acatar zatoki pomaga w leczeniu https://baza-lekow.com.pl/acatar-zatoki-lek-ulotka-chpl-opinie-dawkowanie/ tutaj jest ulotka do poczytania, ale we wpisie w tym blogu też jest wymieniony Acatar.
OdpowiedzUsuń