środa, 20 kwietnia 2022

"Demeter" Malwina Chojnacka - recenzja - księgarnia Tania Książka

"Demeter" Malwina Chojnacka - recenzja - Tania Książka

Przerażająca, mocna i brutalna książka o tęsknocie za utraconym, i obrzydliwych ludzkich pragnieniach. Nie mogłam się oderwać od lektury, choć dla własnego zdrowia psychicznego robiłam przerwy w czytaniu. "Demeter" Malwiny Chojnackiej to obowiązkowa pozycja dla fanów dobrze napisanych kryminałów i thrillerów w jednym. Zapiszcie sobie ten tytuł i koniecznie po książkę sięgnijcie. Jestem pewna, że autorka Was nie zawiedzie.


"Demeter" Malwina Chojnacka - recenzja - Tania Książka

Jezioro wyrzuca na brzeg martwe ciało zgwałconej dziewczyny. Wkrótce bez śladu ginie kolejna. Obie pracowały w położonym na pustkowiu luksusowym hotelu Odonata na Mazurach, którego gośćmi byli wpływowi mężczyźni spragnieni rozrywek tylko dla wtajemniczonych.
Gdy właściciel hotelu Jan Rej zatrudnia nową, atrakcyjną pracownicę, nie wie, że ukrywa ona swoją prawdziwą tożsamość. I że gotowa jest poświęcić wszystko, żeby poznać prawdę i ukarać sprawców zbrodni.
Kim jest kobieta, która błyskawicznie zdobywa władzę w Odonacie i zyskuje zaufanie jej właściciela? Kim są ludzie, którzy podążają jej śladem i podają się za hotelowych gości? Czy zaginiona dziewczyna żyje?
Zorganizowana grupa przestępcza. Śmiertelnie niebezpieczny trójkąt miłosny. I kobieta ryzykująca własne życie, by przerwać krąg zbrodni…

"Demeter" Malwina Chojnacka - recenzja - Tania Książka

"Demeter" Malwiny Chojnackiej jest jedną wielką tajemnicą. Mamy trzech głównych bohaterów i narratora w pierwszej osobie. Książka nie ma typowych rozdziałów, podzielona jest na opisy dni, z tym, że każdy opis poświęcony jest innemu bohaterowi i to on jest jego narratorem. Bohaterami tej historii są:

Iga, która pojechała na Mazury do ośrodka Odonata, by ustalić co stało się z jedną z jej podopiecznych, z fundacji Demeter. Rodzice młodej Ukrainki zgłosili, że jej przyjaciółka została znaleziona martwa, a po dziewczynie ślad zaginął. Oczywiście Iga zaczyna śledztwo na własną rękę. Czemu tak bardzo zależy jej na tym, by ustalić co stało się Irynie?

Olga jest siostrą Igi. Nie są sobie specjalnie bliskie, ale gdy siostra nie daje znaku życia przez dłuższy czas, Olga postanawia sprawdzić co się z nią dzieje. Udaje się do ośrodka Odonata, bo to tam podobno przebywa kobieta. Olgę cały czas zastanawia czemu Igę interesuje zaginiona Ukrainka. Przeczuwa, że siostrze grozi niebezpieczeństwo.

Hubert jest byłym partnerem Igi, zakochanym w niej po uszy. Zostawił dla niej rodzinę i żonę w ciąży, planował z nią przyszłość, ale kobieta zostawiła go i ucieka. Gdy pewnego dnia obserwuje mieszkanie byłej kochanki, dostrzega zapalone światło. Ale to nie Iga, a Olga, która przeszukuje mieszkanie siostry. Ich losy się krzyżują i razem wyjeżdżają na Mazury w poszukiwaniu zaginionej kobiety.

Każdy z bohaterów ma swoje tajemnice. Mniej lub bardziej straszne. I nie chce ich wyjawić ale prędzej czy później będzie musiał to zrobić.

Co łączy Igę z sprawą Odonaty? Czemu tak bardzo zaangażowała się w poszukiwanie obcej dziewczyny. Kim jest Jan Rej i jakie mroczne tajemnice skrywa jego bajkowy pensjonat? Przygotujcie się na 520 stron dobrej historii, która mrozi krew w żyłach. Długo nie zapomnę tego co przeczytałam.

"Demeter" Malwina Chojnacka - recenzja - Tania Książka

Człowiek potrafi być potworem. Spełniać swoje chore fantazje i być przy tym bezkarnym. Są ludzie, którym sprawia przyjemność patrzenie na cierpienie innych, lubią mieć władzę i ją wykorzystują. Autorka wymyśliła przerażającą historię. Słowo "polowanie" już nigdy nie będzie miało dla mnie takiego samego znaczenia jak kiedyś. A musicie wierzyć, że moja wyobraźnia nie zna granic i gdy czytam to umysł od razu przekształca słowa w obrazy. Pewnych rzeczy nie da się odzobaczyć i jeśli macie tak jak ja, to od razu Was ostrzegam. Niektóre sceny są przerażające. A gdy dojdzie do tego wyobraźnia, robi się jak w horrorze.

"Demeter" Malwina Chojnacka - recenzja - Tania Książka

Podczas czytania emocje sięgają zenitu i z każdą kolejną stroną apetyt rośnie. Z jednej strony chciałam poznać dalsze losy bohaterów, ale bałam się, że to co zaserwuje mi autorka mnie przerośnie. Końcówka jest dobra i bardzo dynamiczna. Całość wykonania oceniam na mocną piątkę z plusem, choć książkę czytałam kilka dni, ponieważ nie jest to łatwa lektura.

"Demeter" Malwina Chojnacka - recenzja - Tania Książka

Jeśli lubicie książki w podobnym klimacie, to zerknijcie do nowości wydawniczych księgarni Tania Książka. Już niedługo pojawi się w nich nowa powieść Donato Carrisi. Czytałam jego "Dom głosów", był fenomenalny i "Jestem otchłanią" również będę chciała przeczytać.


Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki bardzo dziękuję księgarni Tania Książka.


 

7 komentarzy:

 1. Miałam ten tytuł w planach, ale czytała go moja siostra i jest tam dla mnie coś nie do przyjęcia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powiem Ci, że to polowanie jest przerażające. Ale wiem, że są na świecie ludzie, którzy zapłaciliby gruby hajs za taką rozrywkę.

   Usuń
 2. Podoba mi się to, że bohaterowie mają tajemnice. Chętnie skuszę się na tę lekturę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nabieram ochoty na tę pozycję. Myślę, że ma klimat, który by mi odpowiadał.

  OdpowiedzUsuń
 4. Myślę, że mogłaby mi się spodobać. Też tak mam czasami, że czytam kilka dni, jeśli ksiązki są trudne, jednak z doświadczenia wiem, że warto.

  OdpowiedzUsuń
 5. Już początek recenzji przekonał mnie że nie jest to propozycja dla mnie. Zdecydowanie wolę lżejszą lekturę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Muszę sprawdzić, czy znajdę ją na Legimi, bo wydaje mi się interesująca, ale coś czuję, że moje półki nie przetrwają kolejnych zakupów!

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję Ci za odwiedzenie mojego bloga i każdy pozostawiony przez Ciebie komentarz. Motywuje mnie to działania.

Komentując post wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych, które odbywa się na podstawie zgody użytkownika na przetwarzanie danych osobowych (art. 6 ust. 1 lit a RODO z dn. 25.05.2018)