wtorek, 23 sierpnia 2022

"Joy. Przyjemność" Anna Kasiuk - recenzja ebooka

 "Joy. Przyjemność" Anna Kasiuk - recenzja

Rzadko kiedy sięgam po ebooki, ponieważ wolę czytać książki w wydaniu papierowym. Ale historia Joy zaciekawiła mnie na tyle, że zrobiłam wyjątek. Szkoda, że książka pojawiła się tylko w formie ebooka i jest o niej niezbyt głośno. Nawet u autorki profilu na IG książka pojawiła się raz. Pytam czemu? To zbyt dobra historia,  by było o niej tak cicho. 


"Joy. Przyjemność" Anna Kasiuk - recenzja

Joy ma dwadzieścia jeden lat i za wszelką cenę pragnie wyrwać się z zabitego deskami małego miasteczka. W rodzinnym domu dziewczyny panują purytańskie zasady, a ona sama po burzliwym związku z dealerem narkotyków trafiana odwyk i przymusowe leczenie.
Kiedy tylko może ucieka z domu, by żyć na własnych warunkach. Joy jednak ma niezwykły talent do pakowanie się w kłopoty. Wpada w ręce Prince’a, przystojnego i władczego mężczyzny, który będzie chciał zatrzymać ją przy sobie na dłużej...
Jak potoczą się ich losy?

Czasami opis książki nastraja pozytywnie do czytania, a środek okazuje się kiepski. W przypadku "Joy" nie ma mowy o rozczarowaniu, choć postawa bohaterki i to jakie decyzje podejmuje w życiu, pozostawiają wiele do życzenia. "Człowiek uczy się na błędach" - czyż nie tak powinno być? Gdyby Joy kierowała się tą zasadą, to uniknęłaby wielu przykrych chwil w swoim życiu. Niestety złe decyzje i ich konsekwencje nic ją nie nauczyły...

Joy jest młoda, głupiutka i naiwna. Jej. Najgorszą cechą jest łatwowierność i kierowanie się pragnieniami a nie rozumem. A wystarczyłoby pomyśleć, zamiast działać. Joy jest podatna na wpływy innych. Łatwo ją omamić, oczarować, a to w konsekwencji doprowadza do złych wyborów, a niekiedy i braku wyboru. Tak było w przypadku jej relacji z Princem. A wystarczyło pomyśleć i posłuchać innych. Wielu ludzi ją przed nim ostrzegało, ale ona była głucha i ślepa. Mężczyzna ją oczarował, a to wystarczyło, by straciła czujność. 

Drugą cechą, której nie lubię u Joy jest niezdecydowanie. Jednego dnia Carlos, innego Ron, a trzeciego Prince. Wszyscy trzej nią zainteresowani, a dziewczyna zamiast wybrać jednego, spotyka się ze wszystkimi. 

Carlos jest Meksykaninem, młodym chłopakiem, który nie ma łatwego życia. Sprzedaje narkotyki, by zarobić na życie. Ale w głębi serca jest przyjacielski i opiekuńczy. Stara się zdobyć uczucie Joy. Dziewczyna bardzo mu się podoba i za wszelką cenę chce ją ochronić przed Princem. 

Prince to szumowina. Przystojny, czarujący, zabiera Joy na randki, pokazuje jej Chicago. Spędza z nią miłe chwile. W konsekwencji uwodzi dziewczynę. Ale to nie jest dobry człowiek. Ma ukryte zamiary wobec naszej bohaterki, a ich odkrycie bardzo Joy rozczaruje. 

Ron jest policjantem, który działa pod przykrywką. Bierze udział w sprawie sutenerów i zmuszania kobiet do prostytucji. Jego spotkanie z Joy można uznać za przypadek. Ale piękna dziewczyna z burzą ogniście rudych włosów od razu przykuwa uwagę komisarza. Tylko czy jest on gotowy na poważny związek? 

"Joy. Przyjemność" Anna Kasiuk - recenzja

Książka jest napisana bardzo przyjemnym językiem. Z chęcią obejrzałabym jej ekranizację. Choć przez cały tekst miałam ochotę potrząsnąć Joy i nabić jej mądrości do głowy, to uważam, że takie książki są potrzebne. To nie jest piękna opowieść o miłości. Zdziwiona jestem, że ebook ukazał się w wydawnictwie Lipstick Book, ponieważ wszystkie wcześniejsze książki tego wydawnictwa, które czytałam były inne. Bardziej erotyczne, romantyczne... Ta natomiast mam wrażenie, napisana jest ku przestrodze młodych i naiwnych dziewcząt. "Nie wszystko złoto co się świeci" i nie każdy facet nadaje się na księcia z bajki. Niektórym bliżej jest do czarnych charakterów niż książąt. A Joy nie jest przykładem mądrej bohaterki, a raczej głupiutkiej gąski, która raz za razem podejmuje złe decyzje i rani bliskie jej osoby. 

Czy Joy w porę się otrząśnie? A może jej nierozważne zachowanie doprowadzi do tragedii???

Polecam. Dobrze mi się czytało, choć to nie jest piękna, zabawna i romantyczna historia. 


Za możliwość przeczytania ebooka dziękuję wydawnictwu Lipstick Book.
1 komentarz:

Bardzo dziękuję Ci za odwiedzenie mojego bloga i każdy pozostawiony przez Ciebie komentarz. Motywuje mnie to działania.

Komentując post wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych, które odbywa się na podstawie zgody użytkownika na przetwarzanie danych osobowych (art. 6 ust. 1 lit a RODO z dn. 25.05.2018)