sobota, 21 stycznia 2023

Trzy powieści z gatunku YA fantasy, które warto przeczytać

 Trzy powieści z gatunku YA fantasy, które warto przeczytać


Współczesny książkowy rynek jest studnią bez dna. Każdego miesiąca pojawiają się kolejne nowe książki i przeglądając strony internetowe księgarni, można dostać oczopląsu i najzwyczajniej w świecie się pogubić. Szczególnie gdy chce się znaleźć ciekawą propozycję dla nastolatków, którzy lubią fantasy. Dlatego ktoś mądry wymyślił gatunek YA fantasy. Co to takiego jest i dla kogo ten gatunek jest przeznaczony?

YA fantasty to gatunek literacki przeznaczony dla młodzieży w wieku 12-18 lat, ale często po te książki sięgają również dorośli. Jedną z najbardziej znanych pozycji z tego gatunku jest Harry Potter czy książki Cassandry Clare, bardzo dobrze przyjęte przez czytelników i zekranizowane "Miasto kości". YA fantasty charakteryzuje brak krwawych i bardzo brutalnych scen, wyuzdanego i śmiałego seksu oraz wulgaryzmów. Oczywiście nie jest tak, że te książki to tylko fantastyczne bajki do przeczytania przed snem. Głównymi bohaterami powieści są młode osoby, nastolatkowie, którzy wkraczają w dorosłe życie i często spotykają się z odrzuceniem, niezrozumieniem czy po prostu mają problemy wieku dorastania. Oczywiście jest to również fantastyka, czytając którą czytelnik wkracza do magicznego świata bohaterów.

Przed Wami trzy książki z gatunku YA fantasy, które warto przeczytać.


Legenda o popiołach i wrzasku autorstwa Anny Bartłomiejczyk i Marty Grajewskiej. Autorki są znanymi youtuberkami i wymyśliły magiczny świat, który pełen jest intryg, magii i smoków. Głównymi bohaterkami książki są trzy siostry z południowego królestwa Elendoru: Raina, Rosemary oraz Antoinette. Książka została przeznaczona przede wszystkim dla czytelników kochających fantastykę ale w połączeniu z walką o władzę, intrygami na dworach królewskich. To pierwszy tom bardzo dobrze przyjętego cyklu. Książka ma 600 stron i jest wydana w twardej oprawie.


Nimona autorstwa N.D. Stevensona to pierwsza fantastyczna powieść graficzna, która ukaże się nakładem wydawnictwa We need YA. Jest to historia nieletniej zmiennokształtnej, która na co dzień jest niską dziewczynką o różowych włosach, ale potrafi bez problemu zmienić się chociażby w kota, rekina czy nawet smoka. Nasza bohaterka postanawia, że zostanie łotrzynią i poznajemy ją w momencie, gdy zostaje pomocnicą znanego arcyłotra Lorda Ballistra Czarneserce. Książka pełna jest niesamowitych zwrotów akcji i wciąga od pierwszej strony. W tej powieści znajdziecie czary, czary i jeszcze raz czary. A jak wiadomo magia nigdy nie jest nudna, więc na pewno i Wy nie będziecie się nudzić.


Niewidzialne życie Addie LaRue autorstwa Victoria Schwab to powieść, która jest określana klasykiem gatunku Young Adult Fantasy. To bardzo ciekawa historia tytułowej bohaterki, która zawiera pakt z bogiem odpowiadającym po zmierzchu. Dziewczyna przeżyje tysiące lat, ale przez nikogo nie zostanie zapamiętana. Addie to nastolatka, która żyje w roku 1714 roku. Nadchodzi czas, gdy dziewczynka musi wyjść za mąż, ale nie chce mieć starego męża, więc ucieka sprzed ołtarza do lasu, gdzie prosi bogów o pomoc. Dzięki jednemu z nich uzyskuje nieśmiertelność, ale staje się jakby osobą niewidzialną. Chodzi dokładnie o to, że jak ktoś odwróci od niej wzrok, to momentalnie zapomina o tym, że ją znał. Dzieje się tak aż do momentu, gdy nasza bohaterka spotyka na swojej drodze pewnego młodzieńca...


Jak pewnie zauważyliście, książki zapowiadają się naprawdę ciekawie i niech Was nie zwiedzie, że to gatunek dla młodych osób. Sama wielokrotnie sięgałam po młodzieżówki, chociaż młodzieńcze lata mam już dawno za sobą i bawiłam się lepiej przy tych lekturach, niż przy niektórych książkach dla dorosłych.


Wpis sponsorowany.

2 komentarze:

  1. Nie sięgałam po takie ksiażki. Z chęcią którąś przeczytam

    OdpowiedzUsuń
  2. Ciekawi mnie ta książka O popiołach i wrzasku

    OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję Ci za odwiedzenie mojego bloga i każdy pozostawiony przez Ciebie komentarz. Motywuje mnie to działania.

Komentując post wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych, które odbywa się na podstawie zgody użytkownika na przetwarzanie danych osobowych (art. 6 ust. 1 lit a RODO z dn. 25.05.2018)