poniedziałek, 1 maja 2023

"Pokój już na ciebie czeka" Catherine Reiss - recenzja

"Pokój już na ciebie czeka" Catherine Reiss - recenzja

Catherine Reiss to pseudonim polskiej autorki thrillerów psychologicznych, która nie boi się w swoich książkach poruszać trudnych i kontrowersyjnych tematów. Moje serce zdobyła swoim debiutem "Fetor", a potem poszło już z górki. Obecnie czytam drugą część tej przerażającej książki ale jestem również po lekturze drugiego thrillera autorki. "Pokój już na ciebie czeka" to nie mniej przerażająca i chwytająca za serce propozycja tej młodej pisarki.


"Pokój już na ciebie czeka" Catherine Reiss - recenzja

"Pokój już na ciebie czeka" to niepokojący i przerażający obraz tego, jak nieprzewidywalne i kruche może być czyjeś życie i jak bardzo druga osoba może je zniszczyć, by zaznać spełnienia.

Bohaterką książki jest Anna. Budzi się ona w dziwnym miejscu, nie wie gdzie jest, co się stało, czemu nie pamięta części swojego życia oraz co takiego się wydarzyło, że jej podbrzusze zdobi duża świeża blizna. Po przeczytaniu kilku kartek nie trudno zorientować się, że dziewczyna jest w miejscu przypominającym szpital psychiatryczny. Niestety jej zaniki pamięci obejmują tak duży obszar wspomnień, że dziewczyna cały czas czuje się zagubiona. Ma dziwne sny, halucynacje, nie wie co jest prawdziwe a co wydaje się wytworem jej wyobraźni. Jedno jest pewne - w jej życiu wydarzyło się coś strasznego, co jej umysł ukrył gdzieś w swoich zakamarkach i tylko momentami pozwala na to, by przebłyski przeszłości ujrzały światło dzienne.

"Pokój już na ciebie czeka" Catherine Reiss - recenzja

Na kolejnych stronach książki zaczynają pojawiać się bohaterowie z przeszłości naszej bohaterki, co sprawia, że jej zamroczony lekami umysł zaczyna pracować na najwyższych obrotach. Elementy przeszłości zaczynają układać się w całość, ale w tej układance cały czas brakuje sporo puzzli, dlatego obraz życia dziewczyny jest zniekształcony. Natomiast to, co Anna zaczyna przypominać sobie po wizycie Aleksandra, szybko uświadamia jej, że te wydarzenia, to jeszcze większy koszmar, niż miejsce, w którym się ona teraz znajduje.

"Pokój już na ciebie czeka" Catherine Reiss - recenzja

Książka jest napisana w taki sposób, że do samego końca nie wiadomo czym jest tytułowy pokój, kto go stworzył i czemu chciał tam kogoś umieścić. Bo musicie wiedzieć, że nie jest to oczywiste. Niby wszystko wskazuje na to, że jego mieszkanką ma być Anna, ale są takie momenty, gdy fabuła lekko zbacza z wcześniej obranego toru i autorka nie dość, że namieszała w głowie głównej bohaterce, to jeszcze zaczyna mieszać czytelnikowi.

Przynajmniej ja miałam wrażenie, że momentami zaczynam się w tym wszystkim gubić i jest to zabieg jak najbardziej celowy. Książka nie jest wolna od przemocy a autorka w sposób bardzo namacalny ukazała nam koszmar jaki rozgrywa się w ludzkich głowach oraz miejscu, do którego osoby chore psychicznie muszą zostać zamknięte. Jedne dlatego, że są zagrożeniem dla siebie i innych a inne dlatego, że ktoś zrobił im niewyobrażalną krzywdę i zniszczył ich życie.

"Pokój już na ciebie czeka" Catherine Reiss - recenzja

A najbardziej z tego wszystkiego przerażająca jest końcówka książki. Odkrywamy wtedy, kim jest tajemniczy bohater, czym jest tytułowy pokój i kto ma w nim zamieszkać. Jest to tym bardziej przerażające, że nie spodziewałam się takiego finału nawet przez chwilę i jestem zaskoczona pomysłem autorki. Myślę, że mogę Wam zdradzić, że będzie kontynuacja tej książki i z jednej strony jestem podekscytowana, że będę mogła ją przeczytać, a z drugiej strony się obawiam tego, co jeszcze autorka mogłaby wymyśleć. A znając ją nie będzie to nic dobrego dla naszych bohaterów.
Książkę gorąco polecam a za jej przeczytanie dziękuję wydawnictwu WasPos.
 

5 komentarzy:

 1. Dobrze wiedzieć, że jest to książka polskiej pisarki. Na thriller psychologiczny zawsze chętnie się skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie miałam okazji czytać tej pozycji, ale chętnie poszukam jej w bibliotece

  OdpowiedzUsuń
 3. Sama pewnie szybko zagubilabym się w tej książce także raczej ja sobie odpuszczę
  Dyedblonde

  OdpowiedzUsuń
 4. Zapiszę sobie tytuł tej książki i przy okazji po nią sięgnę, bo mnie nią niezwykle zainteresowałaś.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie przepadam za tym gatunkiem i raczej nie sięgnę po tą książkę. Podeślę jednak twój post mojej siostrze, ona lubi takie klimaty.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję Ci za odwiedzenie mojego bloga i każdy pozostawiony przez Ciebie komentarz. Motywuje mnie to działania.

Komentując post wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych, które odbywa się na podstawie zgody użytkownika na przetwarzanie danych osobowych (art. 6 ust. 1 lit a RODO z dn. 25.05.2018)