wtorek, 4 lutego 2020

"Prawda przychodzi nieproszona" Magdalena Majcher - recenzjaMagdalena Majcher jest autorką, której książki ciekawiły mnie już od dawna. Niestety mój czas na czytanie jest ograniczony dość mocno i nie mogłam znaleźć czasu, by się zabrać za twórczość pisarki. Ale gdy na stronie Wydawnictwa Pascal zobaczyłam zapowiedź tej książki, wiedziałam, że nadszedł już czas, by wygospodarować chwilę i ją przeczytać. Już na wstępie napiszę Wam krótko - jest to bardzo dobrze napisane 399 stron.


Zajrzyj za zamknięte drzwi luksusowych domów!

Osiedle Pogodne – poznaj jego tajemnice.

Magdalena starannie ukrywa swoją przeszłość przed światem. Sama nie wie już, co jest prawdą, a co kłamstwem. Nie radzi sobie z nasilającymi się zaburzeniami lękowymi i naciskami męża, aby zdecydowali się na dziecko.

Magdalena musi wreszcie skonfrontować się z samą sobą i historią swojej rodziny.

Co tak naprawdę wydarzyło się w jej rodzinnym domu?

Kto był prawdziwą ofiarą tragedii, która na zawsze odmieniła życie kobiety?


Wiecie, że raczej sięgam po książki z pazurem. Dość mało mam obyczajówki na półkach w biblioteczce. Ale raz na jakiś czas robię sobie przerwę od romansów czy fantastyki i czytam "coś normalnego". Historia spisana na kartkach tej książki do najnormalniejszych co prawda nie należy, ale jednak to książka obyczajowa. 


Niby z pozoru zgodne małżeństwo. Piękny dom, oboje mają dobrą pracę i niczego w życiu im nie brakuje. Nie muszą planować wakacji, oni po prostu na nie jeżdżą. Do szczęścia brakuje im tylko dziecka. A dokładnie jemu. To Michał od dłuższego czasu namawia Magdalenę, by zostali rodzicami. Ale kobieta zawsze mu odnawia. Nosi w sercu bowiem bolesną tajemnicę i wie, że jej małżeństwo, a raczej cała znajomość z Michałem jest zbudowana na kłamstwie. Gdyby mąż dowiedział się co żona przed nim ukrywa, to na pewno by ją zostawił. Dziecko musi żyć w pełnej rodzinie i dlatego Magda nie chce się zdecydować na ciążę. Ale czy to jedyny powód? 


Magda jest chora. Cierpi na zespół leku napadowego. Została zdiagnozowana całkiem niedawno, choć choruje na to już od wielu lat. A dokładnie odkąd pamięta. Jej ataki są silne, bolesne, a kobieta zawsze ma wrażenie, że umiera. Tak jak szybko to przychodzi, tak szybko odchodzi. Ale Magda wciąż jest w tym samym miejscu. I jej życie coraz bardziej przypomina piekło. A wszystkiemu winne jest pewne wydarzenie z dzieciństwa. 


Mama, tata, krew, woda, krew, woda, krew, woda, lęk, ból i strach. A później nicość. Ona miała tylko pięć lat. Tylko 5 lat, a przeżyła coś takiego...

Co wydarzyło się 25 lat temu, o czym kobieta zapomniała? I najważniejsze pytanie: czy dla Magdy istnieje jeszcze szansa na normalne życie? 


Demony przeszłości wychodzą z ukrycia. I coraz mocniej dają o sobie znać. Magda jest w samym centrum piekła swojego umysłu. Musi sobie tylko przypomnieć. Tylko przypomnieć, co się wtedy stało. Świetnie napisana książka, wciągająca od pierwszej strony. Autorka doskonale potrafi stopniować napięcie. Jej świat jest dobrze skonstruowany, a bohaterowie bardzo realni. Fabuła wciągająca. A tajemnica, która rozlewa się na stronach tej kartki niczym mgła na drodze, jest bardzo mocno namacalna. Podobało mi się to. Choć w połowie książki już mniej więcej zorientowałam się o co w niej chodzi i co prawdopodobnie przydarzyło się Magdalenie, to gdy odkryłam prawdę byłam zaskoczona. Niby wiedziałam, ale i tak okazała się brutalna i potworna, a jej potwierdzenie sprawiło, że po plecach przeszedł mnie zimny dreszcz. Tym bardziej, że nie domyśliłam się wszystkiego...


Jak tak można? Niestety takie rzeczy się zdarzają, choć w moim wyobrażeniu są nienormalne i obrzydliwe. Stąd pokusiłam się o stwierdzenie, że książka do najnormalniejszych nie należy. Zresztą myślę, że przyznacie mi rację. 


Jeśli lubicie dobre i emocjonujące książki obyczajowe to Prawda przychodzi nieproszona bardzo się Wam spodoba. 


Polecam !Wydawnictwo Pascal  dziękuję bardzo za możliwość przeczytania tej książki. 


12 komentarzy:

 1. Książka obyczajowa ale dość ciekawa. Kobieta chora, która nie mówi nic swoje i mezowi. Z chęcią ja przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubię czytać książki obyczajowe. Ale ta raczej do mnie nie przemawia.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wydaje mi się, że mogłaby mnie porwać. Bardzo lubię ten gatunek literacki, bo dzięki niemu mogę się zrelaksować i odpocząć psychicznie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Widziałam już wcześniej książki tej autorki, jednak po żadną nigdy nie sięgnęłam. Ja za tymi "normlanymi" książkami raczej nie przepadam ;p

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie znam w ogóle tej Autorki. Znaczy ze słyszenia owszem, ale nie znam jej książek. Muszę spróbować :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie słyszałam wcześniej o tej autorce, ale chętnie przyjrzę się jej twórczości :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Wspaniała książka. Z przyjemnością po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Zazwyczaj można przewidzieć, co w takich sytuacjach ukrywa bohater, ale jeżeli, jak mówisz, książka jest dobrze napisana, to i tak do końca może trzymać w napięciu :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Jestem ciekawa jak będzie przedstawiony przypadek Magdy choroby w książce. Zaciekawiła mnie jej osoba.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ciekawie zapowiada się ta książka niestety za niedługo mam termin porodu , córkę w domu i mało czasu dla siebie :P Jedna książka leży jakiś czas i czeka na swój czas :D

  OdpowiedzUsuń
 11. Książka, która chętnie bym przeczytała. Lubię historie o tajemnicach z dzieciństwa.

  OdpowiedzUsuń
 12. Taki typ książki to dla mnie coś nowego. Z miłą chęcią przeczytam, coś innego.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję Ci za odwiedzenie mojego bloga i każdy pozostawiony przez Ciebie komentarz. Motywuje mnie to działania.

Komentując post wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych, które odbywa się na podstawie zgody użytkownika na przetwarzanie danych osobowych (art. 6 ust. 1 lit a RODO z dn. 25.05.2018)