wtorek, 19 maja 2020

"Minecraft Kres" Catherynne M. Valente - recenzja

"Minecraft Kres" Catherynne M. Valente

Minecraft - mówi Wam coś ta nazwa? Sądzę, że powinna. Skoro ja - osoba totalnie nie znająca się na grach i nigdy w nie niegrająca, słyszała o Minecraft, to znaczy, że ta gra jest bardzo popularna.

"Minecraft Kres" Catherynne M. Valente

Czym jest Minecraft? 

Jest to gra komputerowa, w której świat wygląda jak jeden wielki plac budowy, z tym, że zbudowany jest z elementów przypominających klocki. Gracze mają duże pole do popisu i mogą tworzyć cuda z kolorowych sześcianów. Choć gra została wydana w 2011 roku, to dalej wiedzie prym wśród gier komputerowych dla młodzieży. Odbiorcami gry są głównie chłopcy, ale znam również dorosłych facetów, którzy lubią sobie poszaleć w świecie Minecrafta.

"Minecraft Kres" Catherynne M. Valente

Czym jest Kres czyli End?

Jest to jeden z wymiarów w grze Minecraft. Jego opis w książce różni się od opisów portalu w grze. W książce Kres jest miejscem, gdzie panuje wieczna noc, a słońce nie zachodzi i nie wschodzi. Ale wcale nie oznacza, że jest tam całkowicie ciemno i czas nie istnieje, choć nie tykają tam zegary. W Kresie porządek, schematy i ład nie są miłe widziane. Kres składa się małych wysp, na których wznoszą się fioletowe wierze i drzewa, a po środku tych wysp jest wyspa największa ze wszystkich, nad której wieżami lata smok, który strzeże Kresu. Wyspy zamieszkują Endermani - istoty o smukłych długich czarnych nogach, chudych rękach, kanciastej głowie i głodnych oczach w kolorze purpurowo- różowym. Nie potrzebują ust ani uszu. Porozumiewają się telepatycznie. Kres to piękne i niezwykłe miejsce, usytuowane poniżej. Natomiast Górny Świat jest zamieszkany przez ludzi. Endermani nie lubią ludzi - boją się ich, a wycieczki do Górnego Świata często kończą się dla nich śmiercią.

"Minecraft Kres" Catherynne M. Valente

Książka Minecraft Kres jest najnowszą oficjalną powieścią ze świata Minecrafta. Do tej pory zostało wydanych ich trzy, lecz każda z nich jest innego autora. Oprócz powieści w świat Minecrafta wprowadzą Was również poradniki, a wiele przydatnych informacji na temat gry znajdziecie w internecie.

Ale to już inna historia. Wróćmy do Kresu. Książka skierowana jest do młodszych czytelników. Piękna, kolorowa okładka, dobrze prezentuje powieść na półce z książkami, a duża czcionka tekstu ułatwi dzieciakom czytanie i myślę, że zachęci je do sięgnięcia po książkę. Rozdziały powieści nie są zbyt krótkie, ale to nie przeszkadza. Autorka szczegółowo opisuje cały portal i podaje na tacy czytelnikowi wiele przydatnych informacji z życia Kresu i Endermanów. Język, którym napisana jest książka jest przystępny i łatwy w odbiorze, dzięki czemu nawet totalny laik taki jak ja, bez problemu się we wszystkim połapie i jest w stanie wyobrazić sobie świat Kresu.

"Minecraft Kres" Catherynne M. Valente


"Minecraft Kres" Catherynne M. Valente

Dla kogo jest ta książka?

Myślę, że przede wszystkim dla fanów gry Minecraft, ponieważ to dla nich takie książki są wydawane. Ale będzie również idealna dla chłopców, którzy nie koniecznie w tę grę grają, ale lubią książki o tematyce fantasy.

"Minecraft Kres" Catherynne M. Valente

O czym jest książka Minecraft Kres? Opis wydawcy.

Najnowsza oficjalna powieść ze świata Minecrafta to historia bohaterskiej walki o przetrwanie! Gdy do Kresu wkraczają ludzie, para endermanów musi zdecydować po czyjej stronie stanąć.

Fin i Mo – bliźniacze rodzeństwo endermanów – odkąd sięgają pamięcią, mieszkają w tajemniczej krainie zwanej Kresem. Myszkują w starożytnych ruinach, na obrzeżach wielkiego miasta Telos, pod czujnym spojrzeniem potężnego smoka. Na statku, który nazywają domem, mają wszystko, czego im potrzeba. Wiedzą wszystko, co powinni wiedzieć o swoim świecie — a przynajmniej tak im się wydaje, dopóki nie zjawiają się intruzi z innego wymiaru.

Najeźdźcy zwani ludźmi przybywają rabować skarby i zabić Smoka Kresu. Fin i Mo są gotowi bronić swojego domu, ale kiedy stają twarzą w twarz z ludźmi, odkrywają, że nie są przygotowani do walki tak dobrze, jak sądzili. Zaskoczone rodzeństwo trafia w sam środek wojny ludzi z endermanami, wojny o przyszłość ich domu.

"Minecraft Kres" Catherynne M. Valente

"Minecraft Kres" Catherynne M. Valente

Czy książka mi się podobała?

Myślę, że tak. Choć tak jak Wam wspomniałam, nie jestem fanem gier komputerowych, ale świat idzie tak szybko do przodu, czas szybko leci, a ja mam syna. Co prawda jest jeszcze mały, ale już teraz powoli wdrażam się w męski świat, by później mieć łatwiej. Z perspektywy książek, które przeczytałam, to uważam, że książka Minecraft Kres będzie się podobała nastolatkom i sprawi frajdę wszystkim młodym fanom gry Minecraft.


Wydawnictwo Muza dziękuję za egzemplarz recenzencki.


Książka swoją premierę miała 13 maja 2020.


Znacie tę książkę? Co czytają Wasze dzieciaki? A  może grają w grę Minecraft?
12 komentarzy:

 1. Jak wiesz, mój syn jest fanem gry Minecraft. Myślę że zamówię mu tę książkę np na dzień dziecka jako dodatek do prezentu który już mam. W domu ma jedynie poradniki, więc to będzie fajna odmiana.

  OdpowiedzUsuń
 2. Minecraft jest to gra, w którą bardzo często grała moja córka. Książka bardzo fajna dla dzieci.

  OdpowiedzUsuń
 3. Niestety u nas ta gra nic nie znaczy,akeyz chęcią polecę tą książkę pewnej mamie, która ma takiego fanatyka tej gry.

  OdpowiedzUsuń
 4. Moi synowie niestety wkręcili się na maksa w tą grę niestety nie przynosi ona nic dobrego więc musiałam zakazać im gry w nią.

  OdpowiedzUsuń
 5. Świat gier nie jest dla mnie i ta książka nie mieści się w kategoriach po które sięgam. Może fani będą jej ciekawi, ale ja bym się nudziła czytając

  OdpowiedzUsuń
 6. Hania uwielbia Minecrafta. Mogła pewnie go wlać na okrągło. Jestem przekonana, że taka książeczka również dała byjej wiele frajdy.

  OdpowiedzUsuń
 7. Moja córka jest w takim wieku, że szaleństwo na Minecrafta ją ogarnęło..Gra, buduje, ale i czyta książki i poradniki na ten temat. Więc myślę, że i ta powyższa książka by ją zainteresowała.

  OdpowiedzUsuń
 8. Zdecydowanie nie jest to książka dla mnie, nigdy nie byłam fanką gry Minecraft, ale znam kogoś komu mogłaby się spodobać. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Mój Kuba uwielbia wszystko co związane z grą Minecraft, więc myślę, że ta książka też by mu się spodobała :) Chętnie mu zamówię.

  OdpowiedzUsuń
 10. Moje dzieci jeszcze są za małe na takie gry, mnie natomiast nigdy takie rzeczy nie interesowały.

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja mam już kupioną dla syna tą książkę i tylko czekamy na kuriera, by czytać. Bo i ja, i on się w przygodach bohaterów tej serii zaczytujemy. Książek nigdy za mało!

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję Ci za odwiedzenie mojego bloga i każdy pozostawiony przez Ciebie komentarz. Motywuje mnie to działania.

Komentując post wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych, które odbywa się na podstawie zgody użytkownika na przetwarzanie danych osobowych (art. 6 ust. 1 lit a RODO z dn. 25.05.2018)