wtorek, 7 lipca 2020

"Pozerka" J.Harrow - recenzja

"Pozerka" J.Harrow

Pisanie bloga to bardzo przyjemne zajęcie, choć czasochłonne i niekiedy zdarza mi się zawalić terminy. Staram się tego nie robić. W przypadku kosmetyków jest łatwiej. Testuję i piszę opinię. Natomiast w przypadku książek, już nie jest tak prosto. Czemu? 

Bowiem na czytanie muszę mieć wenę. Czasami jest tak, że czytam książkę za książką i czytałabym wszystko, co mi wpadnie w ręce. A czasami potrzebuję przerwy. Ostatnio właśnie taką przerwę miałam. Książki leżały, a ja nie mogłam się zmusić. Na szczęście znowu wracam do gry i mam nadzieję w najbliższym czasie zasypię Was recenzjami książek, które zaczęłam nadrabiać. Jedną z trzech takich pozycji, których recenzje wrzuciłam dziś na bloga jest Pozerka J.Harrow i zapraszam Was na zapoznanie się z moją opinią odnośnie tej książki. 

"Pozerka" J.Harrow

Po pierwsze: ty decydujesz.

Po drugie: pamiętaj o uśmiechu.

Po trzecie: nie zakochuj się.

Potrafisz?…

Magda jest atrakcyjną, niezależną kobietą. Już dawno obiecała sobie jedno: żadnego angażowania się w związki. Idealny mężczyzna to taki, który nie pyta, nie oczekuje miłości i… płaci.

Chłodna materialistka i bezduszna kokietka ma jednak swoje słabości. Czy wysoki brunet, który gardzi takimi kobietami, dostrzeże w niej to, czego nie widzą inni? I czy Magda odważy się zdjąć maskę utkaną z pozorów i znów pokochać?

"Pozerka" J.Harrow

Pozerka to druga powieść J. Harrow, autorki świetnie przyjętej przez czytelników Nieodpowiedniej dziewczyny.

Zanim Pozerka pojawiła się w zapowiedziach Wydawnictwa Zysk i Spółka, miałam przyjemność przeczytać streszczenie książki, które mnie bardzo zaciekawiło. J. Harrow to pseudonim polskiej autorki, która zadebiutowała książką Nieodpowiednia dziewczyna. Pozerka jest jej drugą, a w zasadzie to pierwszą napisaną powieścią, jednak wydana została jako druga. Nieodpowiednia dziewczyna została dobrze przyjęta przez czytelników, mi również się podobała. Tym razem poznajemy autorkę w nieco innej odsłonie. 

"Pozerka" J.Harrow

Książka dzieli się na trzy części. 

Część I - połączenie historii obyczajowej z elementami komedii. Znajdziecie tu dużo świetnie napisanych tekstów, zarówno wypowiadanych przez Magdę jak i jej znajomych. Jest tu także miejsce na miłość, przed którą nasza bohaterka broni się rękami i nogami i zamyka jej drzwi przed nosem. Ale miłość, jak to miłość, dla niej nie istnieją przeszkody. I gdy nie wypuszczona drzwiami, wpadnie nagle oknem i dopadnie Magdę znienacka, zaczynają dziać się, rzeczy, których nasza bohaterka się absolutnie nie spodziewała. 

Część II - tu już nie jest kolorowo. Scenografia zmienia się z kolorowej na szaro - burą, a nad życiem bohaterki tej części zbierają się burzowe chmury. Marysia jest dobrą dziewczyną, ale życie bywa okrutne i nieprzewidywalne. Czasami nawet miłość nie jest w stanie uchronić człowieka, przed zbliżającą się tragedią. 

Część III - z niej dowiecie się czy Magda w końcu otworzyła oczy i wpuściła do swojego życia uczucie, przed którym się do dawna broniła. Wyjaśni się również kim jest Marysia i jaką rolę odegrała w życiu Magdy. 

"Pozerka" J.Harrow

"Pozerka" J.Harrow

Czytając Nieodpowiednią dziewczynę chciałam przeczytać również inne książki autorki. Tamta książka była utrzymana w smutnym klimacie. Tu natomiast autorka pokazuje kolejne odsłony swojego pisarskiego talentu. Z jednej strony obyczajówka, historia miłosna, trochę komedii, a z drugiej strony dramat ukazujący ludzkie problemy, choroby i uzależnienia. Autorka poruszyła problem życia w rodzinie alkoholowej. Dla mnie to temat trudny, choć jak widzę ja jeszcze tak źle w życiu nie miałam, a znam uzależnienie od alkoholu aż za dobrze. Natomiast żal mi jest bohaterki i nie życzę nikomu tego, co ta dziewczyna przeszła. Ale dzięki temu, że o tym przeczytałam, historia ta nabiera w moim odczuciu autentyczności. A takie książki czyta się z prawdziwą przyjemnością, choć nieraz łezka w oku się zakręci. 

"Pozerka" J.Harrow

O ile część pierwsza to lekka, łatwa i przyjemna lektura, to czytając część drugą, mocno zagryzałam zęby. Ale zastanawiałam się również kim do cholery jest Marysia i o co w tym wszystkich chodzi. Dwa światy, dwie tak bardzo różne osoby. Co je łączy i czemu autorka zamieściła ich historie w tej książce. Przyznam szczerze, że lekko się pogubiłam czytając historię Marysi. Ale autorka w porę przybiegła z wyjaśnieniem zagadki. A jak poskładałam sobie to wszystko w głowie w całość, to mogę przyznać, że jestem zadowolona z całokształtu. Dobrze to wyszło. Jeśli książka wywołuje w czytelniku emocje, to znaczy, że autor uzyskał zamierzony efekt. Gorzej jeśli emocje są tylko negatywne. Tu po przeczytaniu całości, z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że mi się podobało. Ale koniecznie trzeba przeczytać książkę do końca. 


Lubicie książki o ludzkich dramatach? 
9 komentarzy:

 1. Najlepszy kawa sklep tylko na https://cupandyou.pl/. Poznaj czym jest dobra herbata

  OdpowiedzUsuń
 2. Też tak niestety mam, czasem czytać książkę za książką, a potem tracę wenę i potrzebuję przerwy. :D Lubię takie książki i myślę, że ta mogłaby mi się spodobać. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zwykle książki o ludzkich dramatach czytuję jak są z historycznym czy orientalnym tłem. Jakoś wtedy bardziej mnie zaciekawiają niż jak są obyczajowymi lekturami.

  OdpowiedzUsuń
 4. Też musze mieć wenę na czytanie, zazwyczaj przychodzi ona wieczorami. Ludzie dramaty często pojawiają się w książkach, ważne żeby to wszystko było dobrze napisane

  OdpowiedzUsuń
 5. Oj ksiazki o dramatach to nie moja bajka. Nie lubię przeżywać i się stresować w książkach.

  OdpowiedzUsuń
 6. Twoje zdjęcia do tej recenzji wyglądają jak fotki ze stron księgarni czy katalogów - mega! A książka jest już na mojej liście do zamówienia :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Dużo pozytywnego słyszałam o tej książce. Zapisuje w kolejce!

  OdpowiedzUsuń
 8. Wydaję mi się, że to książka dla mnie! Raczej po a sięgnę!

  OdpowiedzUsuń
 9. gdzieś już czytałam o takich zasadach, prawie takich samych. książka raczej nie dla mnie, ale wiem komu ją polecę :-)

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję Ci za odwiedzenie mojego bloga i każdy pozostawiony przez Ciebie komentarz. Motywuje mnie to działania.

Komentując post wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych, które odbywa się na podstawie zgody użytkownika na przetwarzanie danych osobowych (art. 6 ust. 1 lit a RODO z dn. 25.05.2018)