poniedziałek, 3 maja 2021

"Pokonany" Alicja Skirgajłło - recenzja

"Pokonany" Alicja Skirgajłło

Alicja Skirgajłło jest autorem specyficznym. Jej styl pisania daleko odbiega od powszechnie przyjętych norm. Jedni ją kochają, innych denerwuje. Przeczytałam już kilka jej książek i byłam pewna, że każda kolejna będzie pisana tak samo. Ale "Pokonanym" udowodniła, że nie osiada na laurach i potrafi wyjść poza standardowy schemat swojej twórczości. Pozytywne zaskoczenie? O tak!!!


"Pokonany" Alicja Skirgajłło

Życie rani, ucieka przez palce, a ja krwawię.
Życie czasem smuci, a ja jestem zmęczony.
Uciekam, poddaję się.
Życie to suka, a ja jestem...
Pokonany
Pokonany? Czasem tak. Złamany? Nigdy!

Shade, czyli cień. Nie wszyscy wierzą w magię imion, ale Shade Brewer czuje, że to, które nadano mu w dzieciństwie, naznaczyło jego życie. Mrokiem, smutkiem. Cieniem. Znaleziony jako niemowlę na śmietniku, tułający się od jednej rodziny zastępczej do drugiej, wszędzie zamiast miłości napotykał nienawiść. Nierozumiany i odtrącany, stroniący od ludzi, w dorosłe życie wkracza jako zabójca. Tylko przyjaźń potrafi na moment rozproszyć mrok spowijający myśli Shade’a. Joe, poznany w ośrodku opiekuńczo-wychowawczym (wbrew nazwie niewiele mającym wspólnego z wychowaniem i opieką), jest jedynym człowiekiem, na którego Shade może liczyć. To właśnie Joe odprowadza przyjaciela do ośrodka, kiedy ten podejmuje decyzję o rozpoczęciu terapii odwykowej. Czy tym razem cienie, między którymi kroczy Shade Brewer, w końcu się rozproszą? Czy w jego sercu zagoszczą miłość, spokój i szczęście - czy skończy pokonany? Jedno można powiedzieć na pewno: łatwo nie będzie, bo w życiu Shade’a nic nie jest proste...

"Pokonany" Alicja Skirgajłło

Alicja słynie z niezbyt mądrych historii w stylu amerykańskiej komedii "Głupi i głupszy" oraz "American Pie". W jej książkach jest dużo seksu, przekleństw, a bohaterowie słyną z tego, że czytelnik ma ochotę utopić ich w łyżce wody. Na takie książki trzeba mieć dzień i ochotę. Jest śmiesznie, ale mądrości życiowych z tego nie wyniesiecie. Trochę obawiałam się, że w przypadku "Pokonanego" będzie tak samo, ale tą książką autorka udowodniła, że nie zamknęła się w jednym schemacie pisania. Książka jest mroczna, momentami przerażająca, nierzadko smutna i melancholijna. To wszystko wina Shade' a, głównego bohatera. Jego matka była narkomanką i po urodzeniu zostawiła go na pewną śmierć. Chłopiec został uratowany przez bezdomnego i trafił do domu dziecka, a później do rodziny zastępczej, gdzie czekał go koszmar. Niby z pozoru zwykła, kochająca się rodzina. Ona, poświęciła życie mężowi i prowadzeniu domu. Piękna, kochająca, dobra i nieszczęśliwa zarazem. On , szanowany lekarz, po godzinach potwór, tyran, gwałciciel i kat własnej rodziny. Trochę mnie dziwi, że nikt nie zauważył, co dzieje w czterech ścianach tego domu. Nikt nie zauważył smutku w oczach kobiety i jej przyszywanego syna. Nie zauważył siniaków i strachu, jaki wstępuje w rodzinę Pana doktora, gdy wchodzi on po pracy do domu. Każda cierpliwość ma swoje granice. Ciągłe bicie, gwałt i zastraszanie musiało się kiedyś skończy. Szkoda tylko, że ktoś musiał zginąć....

Shade trafił do poprawczaka, odsiedział swoje i wyszedł. W tym czasie zmienił się o 180 stopni. Wydoroślał, zmężniał, ale demony przeszłości bardzo długo dawały o sobie znać i nawet teraz, gdy może rozpocząć nowe życie, one wciąż siedzą w jego głowie i szczepczą....

"Pokonany" Alicja Skirgajłło - recenzja

"Pokonany" Alicja Skirgajłło - recenzja

Nie chcę Wam więcej zdradzać szczegółów, zresztą Editio Red słynie z dość szczegółowych opisów na okładkach książek, więc myślę, że wystarczy. Chciałam Was wprowadzić swoimi słowami w fabułę, ponieważ książka jest warta tego, by po nią sięgnąć. Momentami miałam pewne uwagi, chociażby do zachowania Sandy, która była irytująca, a Shade lubił rozwlekać się w swoich przemyśleniach, czego ja osobiście nie lubię, ale czy wszystko musi być zawsze idealne?

"Pokonany" to przerażający obraz ludzkiego życia. Dziecka, które urodziła narkomanka i wyrzuciła na śmietnik. Wiele takich dzieci się rodzi niestety. Gdy chłopak trafił do bogatej rodziny Pana doktora, to tak jakby złapał Pana Boga za nogi. Nic bardziej mylnego. Autorka pokazuje, że nie wszystko złoto co się świeci, a życie potrafi być suką, o której nic nie wiesz i nie możesz mieć pewności, że gdy się odwrócisz, nie wbije Ci noża w plecy. 

Na uwagę zasługuje również ciekawa fabuła. Książka jest pełna tajemnic i niespodziewanych zwrotów akcji. Nie wiesz co Cię czeka w następnym rozdziale, ale mogę Ci zagwarantować, że nudzić się nie będziesz. 

Przerażająca podróż w głąb umysłu chłopaka, który całe życie miał pod górkę. Autorka opisuje nam szczegółowo jego życiowe wzloty i upadki. Towarzyszymy mu zarówno w złych jak i pozytywnych chwilach, choć tych drugich w książce jest zdecydowanie mniej. 

Podobało mi się zakończenie. Wychodzi na to, że będzie druga część, choć nie widziałam na ten temat żadnej informacji w mediach społecznościowych autorki. Powiem tak, może być kontynuacja, ale nie musi, bo równie dobrze Alicja mogłaby z takim otwartym zakończeniem nas zostawić. 

Czy bym chciała kontynuację? Tak, ponieważ to nowe oblicze autorki dużo bardziej mi się podoba. 


Czytaliście "Pokonanego"?


 

10 komentarzy:

 1. Bardzo dobrze, że ta książka autorki Cię zaskoczyła. Ja jeszcze nie miałam okazji nic czytać.

  OdpowiedzUsuń
 2. Może to głupie, ale kojarzę nazwisko autorki z powodu niedawnej afery na stronie pewnego wydawnictwa. Przeczytałabym, żeby się dowiedzieć, czy jak zwykle motali czy mieli rację. Widzę, że fabuła ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 3. Miałam ochotę przeczytać tę książkę, ale ostatecznie tego nie zrobiłam. Myślę, że by mi się podobała bo lubię autorkę

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie słyszałam wcześniej o tej autorce. Muszę stwierdzić że po tej recenzji mam wrażenie że należę do tej części której nie podoba się ten styl

  OdpowiedzUsuń
 5. nie znam tej serii ani autorki, ale jak widzę potrafi zaciekawić i warto czekać na kontynuację

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie czytałam tej książki. Ale jestem jej bardzo ciekawa. Przemawia za mną.

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam tę książkę w planie, więc za jakiś czas pojawi się w mojej domowej biblioteczce. Ciekawi mnie mocno, a twórczość autorki nie jest mi jeszcze znana.

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie czytałam tej książki ale planuje ją sobie kupić. Ta autorka ciekawi mnie od dawna i w końcu trzeba coś spod jej pióra przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 9. Makabryczne świadectwo ludzkiej okrutności, porzucenie dziecka na śmietniku, niczym nie jestem w stanie usprawiedliwić takiego zachowania.

  OdpowiedzUsuń
 10. Szczerze mówiąc nie znam autorki, ale może dlatego, że głupiutkich komedyjek/romansików nie lubię. Tu może być ciekawiej, choć nadal nie w moim guście czytelniczym.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję Ci za odwiedzenie mojego bloga i każdy pozostawiony przez Ciebie komentarz. Motywuje mnie to działania.

Komentując post wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych, które odbywa się na podstawie zgody użytkownika na przetwarzanie danych osobowych (art. 6 ust. 1 lit a RODO z dn. 25.05.2018)